Angoramatik model bayan kazak örmek için gereken malzemeler aşağıdaki gibidir. Kullandığımız renkler genelde kış renkleri dikkat ederseniz yeşil ve kahverengi tonları ağırlıkta. Resimdeki mankenimizin saç rengi sarı olduğu için ona uyum sağladığını düşünüyorum ama herkese bu kadar çok gitmeyebilir. Çünkü örgüdeki renkler koyu ve tasarım daha çok çekmeli bir model. Nokra yünü ile Angoramatik model boğazlı kazan nasıl örülür öğrenelim…

Yün: Nako Angoramatik
Renk numarası: 31197 (3 yumak)
Şiş numarası: 5
Örgünün modeli: Ajur örgü
Arkasının yapılışı: Seksenyedi ilmek başlanır. üç santimetre bir+bir lastik yapılır ajura geçilir.
1.sıra: Dört ilmek düz yapılarak sonraki üç ilmeğin üç.ilmeği önden bir. sıraya alınıp, iki ilmek ortasına alınarak düz örülür. Üç ilmek düz yapılarak sonraki üç ilmeğin üç. ilmeği önden birinci sıraya alınıp iki ilmek arkasına alınarak düz yapılır. Arka kısım ters örülür.
2 sıra: Bir ilmek düz yapılarak sonraki üç ilin bir. ilmeği önten bu sefer üç.sıraya alınıp, iki ilmek ön kısıma alınarak yapılır. Üç düz örülüp yeniden aynı işlem örülerek sıra bitirilir. Arka kısım ters örülür.
3. sıra: İlk sıradaki işlem tekrarlanır. Toplam kırkbeş santimetre yapılarak kol evi için yanlardan üç+iki+bir ilmek kesilir. Kalan yetmiyedi ilmek yirmiüç santimetre daha örülüp omuzlar için bir’er ilmek azaltılır. Kalan otuzbeş ilmek arka yaka için yedi santimetre daha örülerek bitirilir.

Ön tarafının yapılışı: Doksandört ilmek başlanır, üç santimetre bir+bir lastik örülüp arkada yapılan ajur yapılır. Toplam kırkbrş santimetre yapılarak kol evi için kenarlarda üç+iki+bir ilmek kesilir. Kalan sekseniki ilmek yirmiüç santimetre daha örülüp omuzlar için ikil’er ilmek kesilir. Kalan kırk ilmek ön yaka için yedi santimetre daha örülerek tamamlanır.
Kolun yapılışı: Ellialtı ilmek başlanır, üç santimetre bir+bir lastik yapılıp arkada örülen ajur uygulanır. Onbeş santimetre yapılıp iki santimetre’de bir kenarlarda bir’er ilmek çoğaltılarak yetmişsekiz ilmeğe ulaşılır.
Toplam kırkdört santimetre yapılarak kol evi için kenarlarda üç+iki ilmek kesilir. Kalan atmışsekiz ilmek kırkdört ilmek kalana kadar her sırada bir’er ilmek azalıtılır, yirmidört ilmek kalana kadar her sırada iki’şer ilmek azaltılır. Kalan yirmidört ilmek bir defada bitirilerek tamamlanır.