Arkadaşlarım bugün sizlere kolaylıkla nasıl küpe yapacağınızı anlatacağım. Böylelikle kendi güzelliğinizin mimari olacaksınız. Bilirsiniz hepimiz bir aksesuarcıya girdiğimizde çıkmak bilmeyiz. Küpe beğenmek veya takı beğenmek için bakar dururuz. Kimisi bizim kıyafetimize uymaz kimisi uyar ama öncelikle istediğimiz gibisini bulmak kolay değildir. Bu nedenden ötürü doğru olanı ve yakışını bulmamız gerekir. Şimdi bugün size kendi el becerinizle nasıl küpe yapacağınızı anlatacağım. İsterseniz nasıl küpe yapılır aşamasına geçelim.


 İlk başta gereken kumaşı ve materyalleri bir araya getirelim. Ben boncuk modelli küpenin nasıl yapıldığını size anlatacağım.. Sizler kafanıza göre istediğiniz bir modele başlayabilirsiniz. Kumaşın örgü olması önemli ipliklenmemesi için, model üzerinde de keçe kullanılmış, boru boncuk, farklı boylarda ve renklerde boncuklar, renkli kum boncuklar, 20 cm kadar Beyoğlu taşı bir çift küpe kancası, iğne iplik, yapıştırıcı ve son olarak da makas gerekiyor bize.. Gerekenler tamam şimdi devam edelim. Öncelikle kumaşımızı ikiye katlayıp istediğimiz şekilde keselim ki bu şekilden iki tane keselim alt kısmı kumaş katı olacak biçimde küpenin arkasının temiz görünmesi için yapıyoruz bu işlemi. Sonra da eğer kumaşınız ipliklenen türden ise kenarlarını içe doğru teyelleyebilir veya makine ile geçebilirsiniz. Sonra da ortasına büyük mavi taşımızı dikiyoruz, siz isterseniz yapıştırıcı ile sabitleyebilirsiniz. Mavi boncuğun etrafını ölçün ve Beyoğlu taşını etrafına sarın ve iğne iplik yardımı ile dikip bunu da kumaşa sabitleyin, ne kadar sık dikerseniz o kadar sağlam ve güzel durur. Sırası ile bu işlemin aynısını diğer küpenize de uygulayın..

 Sonra kumaşın dört köşesine eşit bir şekilde dört adet orta boy açık mavi taş dikiyoruz, Beyoğlu boncuklarının etrafına da orta boy bronz renk taşlarla çerçeve geçiyoruz, kum boncuklarla da açık mavi taşların etrafını çerçeveleyin. Kalan boşluklara da dore renkli boru boncukları dikin kumaşın üzerinde boşluklar kalmamasına özen gösterin boncukları muhakkak dikin yapıştırma yaparsanız hem bulaşır hem de taşar. Son olarak da küpe kancalarını kumaşa sabitleyin ve alt parçayla üst parçayı birbirine yapıştırın. Basitleştirilmiş biçimde küpe yapımını anlattım, siz istediğiniz biçimde ister hediyelik olarak isterseniz de ticari amaçla küpe yapabilir kendinizi de geliştirebilirsiniz. Evdeki malzemelerle kolayca yapabileceğiniz pratik ve şık bir model.

Canım kızlarım sonuç bu yani anlayın küpe yapmak o kadar da zor değil siz de alın boncukları alın boncukları yapın küpenizi…