Sanırım tüm web yazarların, özellikle amatörlerin sorduğu sorulardan biridir ” Sitem niçin ön sıralarda çıkmıyor” sorusu. Bunun bir çok nedeni vardır, açıklama yaparken birinden birine atlamamam mümkün değil, çünkü bir hayli kafa kurcalayan bir durum. Ben genellikle böyle sorularda aklıma teknik konular getiriyorum, halbuki nedenli bilinmeyen sebepleri var.

Biraz sizleri oyalamayı bırakıp sebeplerine gelelim. İlk olarak sitenize kendi düşündüğünüz, kendi fikirlerinizi yazmanız gerekiyor. Başka birisinin sayfasından, başkası tasarından düşünülmüş yazıları klonlamanız size hiçbir fayda sağlamaz. Bir çoğumuza denk gelmiştir, sizin yazılarınızı kopyalayan bir kalpazan, Google aramalarında sizden daha ön planda çıkacaktır. Bu duruma kanmayın, çünkü yeni web sayfalarına Google ilk ay önlerde çıkma avantajı sunar, fakat sonraları bu siteler zamanla dibe çöker biz buna web dilinde sandbox diyoruz. Bu dibe çökme durumu her türlü geçerlidir, siz özgün yazıyorsanız eğer dibe çöktükten bir müddet sonra mutlaka yükseleceksiniz. Bu nedenle mutlaka soluksuz, özgün metinler yaratın, hile yapmayın.

Sitenizden, diğer sitelerin bahsetmesi gerekiyor. Bunun sebebi ise sitenizin kategorisi hakkında bilinçli ve geçerli paylaşımlar mı yapıyorsunuz yoksa sadece sitenize hit çekmek amaçlı anahtar kelimeler mi kullanıyorsunuz. Eğer sitenizdeki içerik başka sitelerinde dikkatini çekiyorsa ve Google’ının istihbarat böcekleri sizin siteniz hakkındaki dedikoduları başka sitelerde bulursa eğer bu sizin için faydalı olacaktır tabi o site absürt bir site olmamak kaydıyla.

Son olarak ufak bir taktik vermem gerekirse eğer; sitenizi bolca imleme sitesine ekleyiniz. Böylelikle bir çok insanın linklerinizi görmesini sağlarsınız. İmlemenin asıl amacı başka siteler aracılığı ile sitenizin içeriğini Google ye daha çabuk göstermek. Bu arada mutlaka sabırlı olmalısınız, sitenize hit gelmiyor diye pes ederseniz eğer hiçbir zaman herkes tarafından konuşulan bir site yaratamazsınız. Herkese bol şans..