El sanatlarımız içerisinde en çok emek harcanan en nadir en kıymetli sayılanlardan bir tanesi de iğne oyasıdır. Dünya literatürüne de Türk danteli olarak girmiş olan iğne oyalarının Anadolu’da çok eskilere dayandığına dair pek çok kanıt bulunmuştur. M.Ö 2000 li yıllara kadar uzandığı düşünülmektedir.

İğne oyaları çeşitli tekniklerle örülür. Bu tekniklerin her birinin kendine has isimleri vardır. Zürafa, üçgen ilmek, kare ilmek, piko, çirtik gibi isimler almaktadır. Aslen iğne oyası ipek ile yapılmaktayken günümüzde artık pamuk ve naylon iplikler kullanılmaya başlamıştır. Hatta günümüzde eski iğne oyaları antikacılar tarafından değerli görülmektedir. Peki bu kadar eski bir tarihi olan bu kadar zahmetli bir işçilikte ne tip modeller var, günümüzde yeni iğne oyası dantel örnekleri neler?


Bir kere tüm dantel işlemelerinin vazgeçilmezi olan çiçek motifleri yeni iğne oyalarında da kendini gösteriyor. Beyaz yada renkli iplikler kullanılarak birbirinden farklı çiçek motifleri havluların, tülbentlerin sehpa ve raflarımızın üzerini süslüyor. Küçük meyvelerde çok işlenen iğne oyası modelleri arasında. Küçük kirazlar, çilekler, elmalar dantellere incelikle nakşediliyor. Bunların yanı sıra geometrik desenlerin oluşturduğu motifleri de atlamamak gerekir. Birbirinden güzel şekillerin ortaya çıktığı karelerin, üçgenlerin oluşturduğu desenler en az çiçekler kadar şık. Bunun yanı sıra yaprak motifleri de iğne oyasında son zamanlarda en çok işlenen motiflerden. İşlemelerde son yıllarda pembe ve yeşil ağırlıklı çalışıldığı görülüyor. İğne oyası sabır emek ve bir o kadar da zaman isteyen bir uğraştır. Eğer bunları işlemeye vaktiniz yok fakat sahip olmak istiyorsanız artık kolayca da temin edebiliyorsunuz. Ama sanırım hazırları asla el emeği kadar kıymetli olamaz.

Bir önceki yazımız olan 2016 Yeni Havlu Kenarı Örnekleri başlıklı makalemizde 2016 havlu kenarı örnekleri, 2016 yeni havlu kenarı ve havlu kenarı resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.