Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

Adenovirüs Nedir? Emareleri ve Tedavi Şekilleri Neler?

Adenovirüs Nedir? Emareleri ve Tedavi Şekilleri Neler?

Adenovirüs, bilhassa gözlerde ortaya çıkan ve bulaşması kolay bir virüs türüdür. Çocuklar ve yetişkinlerde görülebilen bu virüsün akciğer, idrar yolu, göz, bağırsak şeklinde bölgelerde enfeksiyon riski oluşturduğu bilinir. Her yaşta görülen bu virüs türü, bağışıklığı zayıf kişilerde ölüme yol açabilmektedir. Adenovirüs nedir? Emareleri ve tedavi şekilleri nedir? Adenovirüs Nedir? Doğada her yerde bulunabilen, her yaştan […]

Adenovirüs, bilhassa gözlerde ortaya çıkan ve bulaşması kolay bir virüs türüdür. Çocuklar ve yetişkinlerde görülebilen bu virüsün akciğer, idrar yolu, göz, bağırsak şeklinde bölgelerde enfeksiyon riski oluşturduğu bilinir. Her yaşta görülen bu virüs türü, bağışıklığı zayıf kişilerde ölüme yol açabilmektedir. Adenovirüs nedir? Emareleri ve tedavi şekilleri nedir?

Adenovirüs Nedir?
Doğada her yerde bulunabilen, her yaştan bireylerde görülebilen üst solunum yollarında hastalıklara neden olan bir DNA virüsüdür. Adenovirüsler oldukca yaygın ve birçok çeşitlere haizdir. Adenovirüs enfeksiyonu kişilerden kişilere hava kanalıyla bulaşabilen bir hastalıktır. Aynı şekilde temas kanalıyla da bulaşmaktadır. Çoğu zaman kış mevsimi biterken, bahar ve yaz aylarının başlangıcında yoğun olarak görülebilen bir virüs ailesidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:Günde 1 Yiyecek Kaşığı Pekmez Yiyecek Demir Eksikliğini Azaltır mı ?Adenovirüs Emareleri Nedir?
Virüs türüne bağlı olarak değişen Adenovirüsün, öksürük, ateş ve burun akıntısı şeklinde solunum yolu problemleri, göz enfeksiyonları, baş ağrısı, boğaz ağrısı şeklinde emareleri bulunur. Nadiren de olsa zatürre, mide ve bağırsak problemleri şeklinde daha oldukca ciddi problemler ve hatta ölüme niçin olabilmektedir.

Çoğu zaman soğuk algınlığı emareleriyle ortaya çıkmış olduğu için karıştırılmaktadır. Ender olarak görülse de konjonktivit, zatürre, bronşiolit, orta kulak enfeksiyonu da görülebilir.  İmmün sistemi zayıf ve baskılanmış çocuklarda ve bireylerde ise semptomlar oldukca daha ağır seyreder.

Adenovirüse Karşı Önlemler ve Tedavi Yöntemi
Adenovirüse karşı canlı Tip 4 ve 7 adenovirüslerini içeren aşı bulunmaktadır. Adenovirüsün aşısı bu virüsün çeşitlerinin niçin olduğu hastalıkların birçoğunu önleyecektir. Aşı, 17-50 yaşları içinde askeri personeller için onaylanmıştır. Sadece aşı bazı insanlara karşı onaylanmamıştır. Bu gruplar alerjik, hamile ve emziren ya da belirtilen yaş aralığında olmayanlardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:Et pişirildiğinde protein yapıları bozuluyor mu?Virüsten korunmanın yolu ise hava yolu haricinde temasla bulaştığından el hijyeni olmaktadır. Bilhassa içinde bulunduğumuz pandemi periyodu sebebiyle esasen hijyenimizi en üst seviyede tutmak mecburiyetindeyiz. Temizliğe en başından dikkat edersek birçok hastalıktan korunmuş oluruz.

Bu önlemler haricinde Adenovirüse karşı belirli bir tedavi bulunmamaktadır. Antibiyotikler adenovirüsün tedavisinde etkisiz olmaktadır. Sadece çeşitli yollar ile hastalığı hafifçe atlatmak mümkün olacaktır. Hastalığı geçiren kişilerde boğaz ağrısı ve ateş görüldüğü takdirde parasetamol (parol, minoset, calpol…) şeklinde ilaçlar kullanabilir, bolca sıvı takviyesi yapmış olup, kucak kucak dinlenmesi sağlanır.

Belli başlı virüsün göstergesi olan belirtilerin averaj 10 gün sürdüğü görülmektedir. Öksürük yada göz enfeksiyonu meydana gelirse hastalığın tamamen atlatılma süresi daha uzun olur. Sadece yalnız solunum yolu semptomları bulunursa hasta kısa sürede iyileşme gösterir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:İnfluenza Virüsü Nedir? Kimler Tehdit Altındadır?Adenovirüs Nedir? Ile alakalı Bilgiler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2020-01-31 21:31:46