Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet Düzensizliği Nedir? Sağlıklı ve hormonları düzenli bir şekilde çalışan kadınlar her dönem, zamanı geldiğinde düzenli bir şekilde adet olurlar. Kadınların adet döngülerinden önce veya adet döngülerinden sonra adet görmelerine adet düzensizliği denir. Kadınlarda adet görme ergenlik döneminde başlar ve menopoz dönemine kadar devam eder.   Her ay adet döngülerinin olması gereken gün ortalaması 28 […]

Adet Düzensizliği Nedir?

Sağlıklı ve hormonları düzenli bir şekilde çalışan kadınlar her dönem, zamanı geldiğinde düzenli bir şekilde adet olurlar. Kadınların adet döngülerinden önce veya adet döngülerinden sonra adet görmelerine adet düzensizliği denir. Kadınlarda adet görme ergenlik döneminde başlar ve menopoz dönemine kadar devam eder.

 

Her ay adet döngülerinin olması gereken gün ortalaması 28 gün veya 35 gün aralığında adet görme şeklindedir. Adet düzensizliğinin olup olmadığını anlamak adına kadınlar adet döngüleri arasında geçen süreyi ve adet döngülerinin ne kadar süreyle olduğunu takip etmelidirler. Adet döngüsünün olması gereken günlerden kısa veya uzun sürmesi, bir kaç ay geçmesine rağmen hala adet görmeme veya bir ayın içerisinde bir kaç kez adet görme adet düzensizliği göstergesidir.

ADET DÜZENSİZLİĞİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Adet düzensizliği nedenleri birden fazla olabilir. Kişiye göre değişebilen bu nedenlerin arasında çoğunlukla hormon düzensizlikleri gibi nedenler vardır.  Hormon düzensizlikleri adet olamama veya geç adet olma gibi kadınları bir hayli strese sokan sorunlara yol açabilir. Hormonal düzeni bozan diğer faktörlerden biri ve en önemlisi ise strestir. Strese girecek şeyler yaşamak döngünün düzenini ani ve beklenmedik bir şekilde bozabilir.

 

Adet düzensizliğinin bir diğer nedeni ise menopozdur. Erken veya zamanında menopoza girmeye başlayınca adet kanamaları yavaş yavaş azalır ve durur. Bu nedenle düzensiz bir şekilde adet görülebilir. Bunun dışında yumurtalıkta bulunan kistler de adet düzensizliğine yol açabilir. Yetersiz yumurta rezervinin olması, yumurtalık veya rahimde oluşan kanser gibi hastalıklar da adet düzensizliğine yol açar. Ayrıca hava ve iklim değişikliklerine vücudunuz adapte olmaya çalışırken adet düzensizliğine yol açabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2020-01-31 21:31:46