Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

 • DOLAR
  7,6432
 • EURO
  8,9020
 • ALTIN
  456,07
 • BIST
  1,1643
Baygınlığın Nedenleri Nelerdir?

Baygınlığın Nedenleri Nelerdir?

Baygınlığın Nedenleri Nelerdir?

Baygınlık oksijenin beyne yeterli miktarda gitmemesinden kaynaklanır. Baygınlığın nedenleri ve en önemlisi beyine az miktarda kan gitmesidir. Aniden oturup kalktığınızda başınız döner, bayılabiliriz. Yavaş hareket edilmeli, yavaşça oturulmalı hatta uzanılmalı, kafanızı öne doğru eğmelisiniz. Ani tansiyon düşüklüğü de bayılmanıza sebep olur, Hipertansiyonda bayılma sebeplerindendir. Bir anda açlık hissi hissedebilirsiniz, titreme ve terleme buna eşlik ediyorsa kan şekeriniz düşmüş olabilir. Bu durum da baygınlığa sebep olabilir ve düşebilirsiniz. Böyle bir durumda şekeriniz düştüğünden eminseniz baygınlık durumuyla karşılaşmamanız için yanınızda şekerli bir şeyler bulundurmanızda fayda var.

 

Küçük meyve suları bulundurabilirsiniz. Baygınlık durumunda nabzınız da düşer ve yavaşlar. Mevcut durumunuza nazaran çok kısa zamanda kilo kaybettiyseniz ve aç kaldıysanız da bayılmanıza sebep olacaktır. Vücudun güçsüz kalması ayakta duramamanıza sebep olacaktır. Hamilelik de bayılmanın sebeplerindendir. Hamile olan kişinin başı dönebilir hatta düşebilir. Burada önemli olan düşmenin zararlarını ortadan kaldırmak, yüksekte durmamasını sağlamak, ağır işler yapmamaktır.

 

Güneşin yakıcı sıcaklarıyla geçiriyoruz şu günleri. Baygınlık sebeplerinden birisi de vücudun susuz kalmasıdır. Vücut fazla su kaybeder ve yeterli miktarda su alınmazsa bayılmalara sebep olur. Fazla sıcakta kaldıysanız, güneşten etkilenmek de bayılma sebeplerindendir. Bunların dışında bir kaç sebep daha sıralamamız gerekiyor. Bunlar genelde psikolojiktir.

 

Ani korku yaşayanlar baygınlık geçirebilir. Fazlaca tedirginlik, anksiyete ve panik atak da bayılma sebeplerindendir. Epilepsi hastalığınız varsa baygınlık geçirmeniz olağandır. Ancak burada baygınlık sırasında dikkatli gözlem ve yanlış harekette bulunmamak ve hastaya gereken ilk yardımı yapmak çok önemlidir. Her bayılmanın altında yatan bir hastalık olması gerekmez o andaki ruhsal ve bedensel güçsüzlük baygınlığa sebep olabilir. Yere düşen kişinin düşerken bir yere çarpmamasını sağlamak önemlidir.

 

Baygınlık sebeplerinin belki de en önemlileri kalp damar hastalıkları ve beyinle ilgili rahatsızlıklar da olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2020-01-31 21:31:46