Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

 • DOLAR
  6,6304
  %0,23
 • EURO
  7,2871
  %-0,09
 • ALTIN
  338,40
  %0,89
 • BIST
  8,1804
  %-0,42
Bebek Masajının Faydaları

Bebek Masajının Faydaları

Bebeğinizin küçük bedenini rahatlatır ve tensel temas kurarak anne bebek arasındaki bağı kuvvetlendirmek adına bebeğinize küçük dokunuşlarla masaj yapabilirsiniz. Rahatlatıcı bir masaj hem minik bebeğinizi hem de sizi keyiflendirecektir. Bebeklerde vücut masajının birçok faydası bulunur. Bunlardan ilki gaz sancısıdır. Bebeğinizin karnına yapacağınız masajla onun hem kabızlık hem ishal gibi sorunlarını çözebilir hem de gaz sancısını büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Karnını doyurduktan yaklaşık bir saat sonra masaj yaparsanız gaz sancısı çekmeyecektir.

 

Bebek masajı bebeğinizin nefes alış verişlerini kolaylaştırdığı gibi kan dolaşımını da hızlandırır ve büyüyüp gelişmesini destekler. Kolik bebeklerde ağlama krizlerini azaltır ve daha sakin bir bebek olmasına yardımcı olur. Eğer bebeğiniz prematüre doğduysa bebek masajı minik bedeninin sindirimini kolaylaştırır ve kilo almasına yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklığını destekleyerek mikroplara karşı koruma sağlar.

Bebek Masajına Ne Zaman Başlanmalı Ve Nelere Dikkat Edilmeli?

 

“Bebeğime masaj yapmaya ne zaman başlamalıyım?” veya “ Masaj yaparken nelere dikkat etmeliyim?”  gibi sorular annelerin kafasını kurcalayan sorulardan bazılarıdır. Öncelikle bebeğiniz doğduktan ve evine geldikten sonra ona masaj yapmaya başlayabilirsiniz bunda hiçbir sakınca yoktur. Aksine onu gevşetir ve mutlu eder. Bebeğiniz çok minikken günde on dakikaya kadar masaj yapabilirsiniz. Onun küçük bedeni büyüyüp geliştikçe bu masaj sürelerini uzatabilirsiniz.

 

Bebeğinize masaj yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi masaj yapacağını odanın bebeğe uygun sıcaklıkta olmasıdır. Aksi halde üşüyüp hasta olabilir. Aynı zamanda ellerinizi masaja başlamadan önce ılık suyla yıkamalı ve bebeğe soğuk ellerle dokunmamalısınız. Ellerinizde bileklik yüzük gibi bebeğe zarar verecek cisimler varsa çıkarmalısınız. Masaj yapmak için bebeğin sakin ve karnının tok olduğu zamanları tercih etmelisiniz. Yine bebeğin hasta olduğu günlerde masaj yapmak onu daha da huysuzlaştıracağı için bu günleri tercih etmemelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2020-01-31 21:31:46
error: Content is protected !!