Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

Çikolata Kisti ( Endometriozis) Nedir Ve Belirtileri Nelerdir?

Çikolata Kisti ( Endometriozis) Nedir Ve Belirtileri Nelerdir?

Çikolata Kisti ( Endometriozis) Nedir Ve Belirtileri Nelerdir? Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir? Endometriozis toplum arasında bilinen adıyla çikolata kisti yaygın bir şekilde görülen bir kadın rahatsızlığıdır. Her 10 kadından birinde bu hastalık görülür. Çikolata kisti rahim iç duvarındaki dokunun rahim dışında bulunmasıyla oluşur. Yumurtalıklarda, bağırsaklarda, idrar torbası üzerinde gibi yerlerde bulunarak çeşitli rahatsızlıklara neden olur. […]

Çikolata Kisti ( Endometriozis) Nedir Ve Belirtileri Nelerdir?

Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir?

Endometriozis toplum arasında bilinen adıyla çikolata kisti yaygın bir şekilde görülen bir kadın rahatsızlığıdır. Her 10 kadından birinde bu hastalık görülür. Çikolata kisti rahim iç duvarındaki dokunun rahim dışında bulunmasıyla oluşur. Yumurtalıklarda, bağırsaklarda, idrar torbası üzerinde gibi yerlerde bulunarak çeşitli rahatsızlıklara neden olur. Eğer bu doku yumurtalıklarda oluşursa buna endometriozis yani çikolata kisti denir.İsminin çikolata kisti olmasının sebebi ise renginin ve kıvamının çikolataya benzemesinden kaynaklanır.

Çikolata Kisti ( Endometriozis) Belirtileri Nelerdir?

En yaygın belirtileri kısırlık ve ağrıdır. Bu ağrılar ; ağrılı adet dönemleri, cinsel ilişki sırasında ve sonrasında ağrı, bacak ağrısı, sırt ağrısı,idrar yaparken ağrı, bağırsak hareketleri sırasında ağrı yani dışkılama öncesi ve sonrasında ağrı , sürekli ve devam eden kasık ve karın ağrısı şeklindedir. Diğer belirtiler ise adet döneminde yoğun kanama, uzayan adet dönemleri, düzensiz adet, kalın bağırsak kanaması ve kanlı idrar şeklindeki belirtilerdir.

ÇİKOLATA KİSTİ ( ENDOMETRİOZİS) TANISI VE TEDAVİSİ

Çikolata Kisti (Endometriozis )Tanısı Nasıl Konulur?

Çikolata kistinin tanısı sadece belirtilerle konulamayabilir ama belirtilerin çoğuna kronik bir şekilde sahip olan hastalarda çikolata kistinden şüphelenilir. Fakat bazı hastalar hiçbir şekilde belirti göstermezler. Hastaların çoğunda tanı konulana kadar aradan uzun bir zaman geçer ve hastalık ilerler. Bazı hastalarda tanının konulması ortalama 5-10 yıl sürer. Tanının konulmasının bu şekilde gecikmesi hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

Çikolata Kisti ( Endometriozis) Tedavisi Nedir?

Endometriozis tedavisinde hastanın istek, şikayet ve belirtilerine göre bir tedavi şekli uygulanır.Ağrılı şikayetlerin tedavisinde doğum kontrol ilaçları, ağrı kesiciler veya cerrahi yöntemlerle şikayetler azaltılır veya kontrol altına alınır.Cerrahi müdahalelerden sonra hastadan hastaya değişmekle beraber genellikle bir yıl içerisinde şikayetler kendini tekrarlar.Kısırlık tedavisinde ise hastalığın ilerlememiş veya başlangıç aşamasında olması durumunda cerrahi yollara başvurulur. Bununla beraber çeşitli hormon ilaçları kullanılır. Sperm sorunu olmayan çiftlerde aşılama gibi tedavi yöntemleri uygulanırken ileri derece sperm sorunu yaşayan çiftlerde ise tüp bebek yöntemine başvurulur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2020-01-31 21:31:46