Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

Çocuklarda Havale Geçirme (Konvulsiyon)

Çocuklarda Havale Geçirme (Konvulsiyon)

Havale (Konvolziyon) özellikle çocuk yaşta inşalarda çok sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Özellikle yüksek ateş, suçiçeği, grip, bademcik iltihaplanması gibi durumlarda daha sık rastlanabilmektedir. Havale Belirtileri Nelerdir Gözlerin tek bir noktaya doğru bakması, kaskatı kesilme, ağızda köpürme, idrar ve dışkı çıkarma, cildin belli yerlerinde morarmalar, bacakların ve yüzün titremesi, hızlı soluk alıp verme, kol ve bacak […]

Havale (Konvolziyon) özellikle çocuk yaşta inşalarda çok sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Özellikle yüksek ateş, suçiçeği, grip, bademcik iltihaplanması gibi durumlarda daha sık rastlanabilmektedir.

Havale Belirtileri Nelerdir

Gözlerin tek bir noktaya doğru bakması, kaskatı kesilme, ağızda köpürme, idrar ve dışkı çıkarma, cildin belli yerlerinde morarmalar, bacakların ve yüzün titremesi, hızlı soluk alıp verme, kol ve bacak kasılmaları gibi durumlar havale belirtileri arasına girmektedir.

Havale Geçiren Çocuklarda İlk Yardım Nasıl Olmalı

İlk olarak paniğe sakın yer vermeyin rahat olun ve çocuğun üzerinde ki fazlalıkları çıkarın. Daha sonra çocuğu yan çevirin böylece kustuğu zaman kusmuğunu yutamayacaktır. Bir diğer en önemli husus ise dil ısırmasını engellemek için ağzının içine yumuşak bir bez parçası sıkıştırın. Çocuğun istemeden yapmış olduğu kasıntı hareketleri engellemeye çalışın ve son olarak havale geçirirken nefes almasını zorlaştıracak şeylerden kaçının. Havale 10 dakikadan fazla sürdüyse ve devam ediyorsa acil servisi arayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2020-01-31 21:31:46