Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

Çocuklarla İletişim Kurarken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Çocuklarla İletişim Kurarken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Çocuklarla İletişim Kurarken Dikkat Etmemiz Gerekenler Çocukla iletişim kurarken dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Mesela çocuğunuzun herhangi bir olumlu davranışında onu övmek davranışın pekişmesinde etkili olacaktır. Örneğin sözünüzü dinlediğinde, oyuncaklarını topladığında veya başka bir olumlu davranışında ona bu yaptığının sizi ne kadar mutlu ettiğini söyleyin. Eğer olumlu davranışları artarsa onunla istediği bir şeyi yapacağınızı […]

Çocuklarla İletişim Kurarken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Çocukla iletişim kurarken dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Mesela çocuğunuzun herhangi bir olumlu davranışında onu övmek davranışın pekişmesinde etkili olacaktır. Örneğin sözünüzü dinlediğinde, oyuncaklarını topladığında veya başka bir olumlu davranışında ona bu yaptığının sizi ne kadar mutlu ettiğini söyleyin. Eğer olumlu davranışları artarsa onunla istediği bir şeyi yapacağınızı istediği bir yere gideceğinizi ya da istediği bir oyuncak gibi şeyleri alacağınızı söyleyebilirsiniz.

 

Çocuğunuza ortak bir alanda yaşadığınızı ve evinizin uyulması gereken kuralları olduğunu güzel bir dille anlatın. Kuralları anlatırken veya onlara uymadığı takdirde çocukla tartışmayın. Hiçbir konuda çocukla tartışmaya girmemek sağlıklı iletişim kurmakta etkilidir. Yeri geldiğinde çocukla çocuk olun. Bundan asla çekinmeyin. Çocuğunuzla iletişim kuracağınız sırada sinirliyseniz o an iletişim kurmamaya çalışın çünkü bu şekilde kurmaya çalışılan hiçbir iletişim sağlıklı olmadığı gibi çocuğunuzla aranızdaki iletişim bağlarının kopmasına neden olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2020-01-31 21:31:46