Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

 • DOLAR
  7,6432
 • EURO
  8,9020
 • ALTIN
  456,07
 • BIST
  1,1643
Gece İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Gece İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Gece İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

ece İdrar Kaçırma; Gece idrar kaçırma belli bir yaşlarda istem dışı gerçekleşen bir olaydır. Genellikle 5 yaş üzeri çocuklarda haftada veya daha fazla yatak ıslatma sorunu ortaya çıkmaktadır. 5 yaş öncesi gerçekleşen durumlar gece idrar kaçırma grubuna dahil değildir. Bir çocukta idrar yapma ancak 5 yaşına kadar düzene girer. İlerleyen yaşlarda görülen idrar kaçırma psikolojik bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Gece idrar kaçırma erkeklerde kızlara oranla daha fazla görülmektedir.

 

           Norojenik gelişmenin gecikmesi; Çocuklarda beden ve ruh gelişmesinin dışında nörolojik gelişmede bulunmaktadır. Bebeklerde ve diğer yaş oranlarında idrar yapma istemle veya istem dışı gerçekleşir. Belli bir yaşı geçtikten sonra ise idrar kaçırma var ise beyin komut vermiyor demektir.

 

           Uyku Bozuklukları; Uykusu ağır olan çocuklarda idrar kaçırma daha sık görülür. Uykunun ilk zamanlarında görülen idrar kaçırma dolayısıyla uykunun ilk anlarında çocukları tuvalet ihtiyacı için uyandırmalı.

 

           Çevresel ve sosyal etkiler; Ailede baskı gören, ortanca çocuklarda, ailesel problem yaşayanlarda, anne, babası ayrılmış olan çocuklarda daha sık görülmektedir. Eğitiminde etki ettiği bu durumda tuvalet eğitimini sıkı almış çocuklarda da görülebilir.

 

           Psikolojik etkenler; Psikolojik durumlar, aile içi düzenli olmayan ilişkiler, Ani gerçekleşen şok veren olaylar gece idrar kaçırmalarına neden olabilir.

 

           İdrar yolları iltihapları; Başlıca sebepler arasında yer alan idrar yollarında olan iltihaplanmalardır. Bu durum erkeklerden daha çok kızlarda görülür. Tedavi ile gece idrar kaçırmanın önüne geçilebilir.

 

           Anatomik bozukluklar; İdrar yollarında olan bozukluklar gece idrar kaçırmaya neden olabilir. Sadece gece değil gündüzde idrar kaçırmaya sebep olabilir.

 

           Bel kemiği bozuklukları; Bel kemiğinde olan bozukluklar gece idrar kaçırmaya yol açabilir. Bel kemiğinin ayrı olması durumunda gece idrar kaçırma sürekli devam edebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2020-01-31 21:31:46