Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

Günlük Konforun Vazgeçilmezi: Spor Ayakkabılar

Günlük Konforun Vazgeçilmezi: Spor Ayakkabılar

Günlük Konforun Vazgeçilmezi: Spor Ayakkabılar Günlük yaşamda daha fazla kullanılmaya başlayan spor ayakkabı modelleri, yeni tasarımlar ve renkler ile birlikte her geçen gün popülerliğini arttırıyor. Koşu ve futbol gibi spor aktivitelerinin yanı sıra giyim tarzında da önem taşıyan spor ayakkabılar, hemen her markanın ürün gamı içerisinde yer alıyor. Gün boyunca beden ağırlığını taşıyan ve vücudu […]

Günlük Konforun Vazgeçilmezi: Spor Ayakkabılar

Günlük yaşamda daha fazla kullanılmaya başlayan spor ayakkabı modelleri, yeni tasarımlar ve renkler ile birlikte her geçen gün popülerliğini arttırıyor. Koşu ve futbol gibi spor aktivitelerinin yanı sıra giyim tarzında da önem taşıyan spor ayakkabılar, hemen her markanın ürün gamı içerisinde yer alıyor. Gün boyunca beden ağırlığını taşıyan ve vücudu ayakta tutarak konfor sunan ayakkabılar konusunda önemli şeylerden biri de doğru tercih yapmak oluyor. Hafif ve rahat yapılarının yanı sıra farklı kıyafet ve giyim tarzı ile kullanılabilen bu tür ayakkabılar uzun vadede güvenle kullanılabiliyor.

 

Spor Ayakkabısının Yapısı Nasıl?

Spor ayakkabıları üst yüzey, dış yüzey, orta ve asıl taban olarak farklı bölümlere ayrılıyor. Ayakkabının dış yapısı rahatlık ve esneklik için genellikle kauçuktan üretiliyor. Ayrıca farklı ayakkabı konstrüksiyonları daha az yer kaplayan hafif dış yüzeyler ve maksimum darbe emilimi için kalın ve sağlam tabana da sahip olabiliyor. İç ve dış taban arasında bulunan orta tabanı ise ayakkabının kullanım alanına bağlı olarak kalınlık derecesi değişmekle birlikte genellikle ayağa gelen şoku emme görevi üstleniyor. Asıl taban olarak bilinen ayakkabı tabanı ise nem ve kokuyu hapsetmenin yanı sıra kullanıcısının ayak kemerine uyum sağlayarak uyumunu arttırıyor. “Saya” olarak bilinen üst yüzey ise sıklıkla sentetik ve deri malzemelerden üretiliyor. Eğer kullanıcı koşu ayakkabısı kullanacaksa üst kısımda nefes alabilen deliklerde yer alıyor.

 

Herkese Hitap Eden Spor Ayakkabı Modelleri

Farklı markaların ürettiği erkek spor ayakkabı ve kadın spor ayakkabı modelleri, kullanım amacına göre üretim aşamasında farklı özelliklerle donatılarak kullanıcıya sunuluyor. Skechers markası daha çok konforlu, ayağı saran ve rahatlık vadeden günlük ayakkabı modelleri ile öne çıkarken; Nike, Adidas ve Puma spor ayakkabı modelleri ise koşu, tenis, voleybol gibi spor türlerine yönelik ayakkabı modelleri ile kullanıcıların dikkatini çekiyor. Bununla birlikte tüm markalar yetişkinlere özel spor ayakkabılarının yanı sıra çocuklara özel ayakkabı tasarımlarıyla da göz dolduruyor. Özellikle Skechers’ın ışıklı tabana sahip ayakkabı modelleri, pek çok miniğin kalbini kazanmaya yetiyor. Günlük yaşamında futbolun cazibesinden ayrılamayan erkekler için özel üretilen Adidas spor ayakkabı modelleri ile Reebok krampon çeşitleri, sunduğu işlevsel kullanım sayesinde sıkça tercih ediliyor. Ayak yapısına, kullanım amacına ve diğer beklentilere özgü seçimler doğrultusunda ayakkabı tercihleri de farklılık gösteriyor.

 

Spor ayakkabılar yumuşak yapıları sayesinde çocukların halen gelişmekte olan ayak yapısı karşısında hassas bir seçim olanağı sunuyor. Çocuk ayakkabıları seçilirken ayakkabının üretildiği malzemenin ve iç taban yapısının özellikle kontrol edilmesi gerekiyor. Ayrıca ayakkabı ele alındığında kolayca katlanabilir olmasa da çocuğun yeri daha iyi kavramasına ve daha rahat yürümesini olanak tanıyor.

 

Spor Çeşidine Göre Spor Ayakkabı Seçimi

Spor ayakkabıların günlük kombinlerin yanı sıra yapılacak spor çeşidine göre uygun şekilde tercih edilmesi gerekiyor. Örneğin, uzun yürüyüşlerde tercih edilebilecek yürüyüş ayakkabısı aynı zamanda ayakta durulması gereken bir iş yapan kullanıcıların ofis kombinlerinde de büyük konfor sağlıyor. Eğer ayağınız taraklı yapıdaysa ya da herhangi bir ayak sağlık sorununuz varsa ortopedik ayakkabıları tercih etmeniz gerekiyor. Bununla birlikte Eğer koşu yapmayı seviyorsanız hem uzun hem de kısa mesafeye göre değişen koşu ayakkabılarını tercih edebilirsiniz. Nike spor ayakkabı gibi spor markalarının gelişmiş taban tasarımları kullanıcı konforu sunuyor. Bu şekilde kişinin vücut ağırlığının en çok nereye aktarılacağı tespit ediliyor ve o noktada baskıyı azaltacak teknolojik tasarımlar kullanılıyor.

 

Özel bir sporla uğraşan kadın erkek ve çocukların kullandığı spor ayakkabıların tasarımları da marka ve modele göre farklılaşıyor. Örneğin, kısa deparların olduğu bir spor olarak bilinen tenis oynarken ayakkabı tercih edilecekse seçimin kort tipine göre yapılması tavsiye ediliyor. Özellikle aktif tenis oynayan kişilerin içi destekli ve ayak bileğini saran ayakkabılar tercih etmesi gerekiyor. Bununla birlikte basketbol ayakkabısı için seçim yaparken ayakkabının dış yapısına dikkat etmek gerekiyor. Ayakkabının saya ve bilek bölümünün ani ayak hareketlerini uyum sağlaması, ayağı terletmemesi ve bağcık durumuna göre tercih edilmesi ekstra önem taşıyor.

 

Size en uygun spor ayakkabı modelini bulabileceğiniz Sportive mağazasını hemen inceleyebilir, fırsatlardan yararlanarak rahat ve konforlu ayakkabı sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM