Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

 • DOLAR
  7,6172
 • EURO
  8,9030
 • ALTIN
  457,95
 • BIST
  1,1675
Hamilelikte Bebek Kilosu Kaç Olmalıdır?

Hamilelikte Bebek Kilosu Kaç Olmalıdır?

Hamilelikte Bebek Kilosu Kaç Olmalıdır?

Gebelik süresince, bebeğin sağlıklı gelişim gösterdiğini anlayabilmek için boy ve kilo değerleri göz önünde bulundurulur. Bebeklerin anne karnındaki oluşum serüveni yaklaşık olarak 1 gram gibi bir ağırlığa tekabül ederken, bebek kilosu 1 ay sonunda 5 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Bebeğin kilosu ve boyu, bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi verdiği için her anne adayı için oldukça önemlidir. Bebeklerin hafta hafta gelişimi ve bu gelişimin aylara göre normal olup olmadığı düzenli olarak kontrol edilmelidir.

 

Bebeğin Boy ve Kilosunun Belirlenmesi

Bebeklerin sağlıklı olup olmadığının anlaşılabilmesi için haftalara göre belirlenmiş belli bir boy ve ağırlık grafiği bulunur. Toplumda her ne kadar bebeğin kilosunun fazla olmasının sağlıklı olduğuyla ilişkili olduğu zannedilse de, bu kesin bir bilgi değildir. Çünkü gebeliğin ilgili aralığında bebeğin kilosunun normalin üzerinde olması doğum yöntemini etkiler. Grafiğin üzerinde kiloya sahip bebeklerin normal doğumla dünyaya gelmelerinin zor olduğu ve sezaryenle doğum yapılması gerektiği bilinir. Doğum yönteminin belirlenebilmesi için bebeğin boy ve kilo ağırlığının kaç olduğu bilinmelidir. Bebek kilosunun, belirlenen aralığın altında olması da erken doğuma sebep olabildiği gibi bebeğin gelişimiyle ilgili bir sorun olabileceğine de işaret eder. Gerek doğum öncesinde gerekse doğum sonrasında, bebeğe dair ortaya çıkabilecek durumlarda gerekli önlemlerin alınabilmesi için bebeğin kilo ölçümünün bilinmesi büyük önem taşır.

 

Hamilelik süresince bebeğin kilo ve boy bilgisi ultrasonografiyle tespit edilir. Tespit edilen boy ve kilo bilgisi bebeğin anne karnındaki durumuna göre belirlenen yaklaşık değerlerdir. Çünkü ultrasonda bebeğin boy ve kilo bilgisinin kesinliğini etkileyen belli etkenler bulunur. Bebeğin anne karnında cenin pozisyonunda durması, boy ve kilo ölçüsünün kesin olarak tespit edilmesinin önüne geçer. Bunun yanı sıra; anne karnının içerisindeki sıvı miktarı, annenin boyu ve kilosu gibi daha pek çok faktör bebeğin anne karnındaki boy ve kilo bilgilerini etkilemektedir.

 

Bebeğin Kilosu ve Boyu Nasıl Hesaplanır?

Her anne adayının en çok merak ettiği sorulardan birisi de, anne karnında bebeğinin boy ve kilosunu kendilerinin nasıl hesaplayacakları bilgisidir. Gebelik süresince bebeğin kilo ve boy ölçümü sadece ultrason aracılığıyla yapılır. Ultrasonla bebeklerin boy ve kilo bilgileri tespit edilirken belli parametreler kullanılır. Bu parametreler; HC, AC, BPD ve FL gibi parametrelerdir. AC bebeğin karın çevresini, HC baş çevresini, FL uyluk kemiğinin uzunluğunu, BPD ise başın iki tarafında yer alan kemiklerin mesafesini ifade eder. Bu parametreler, ultrason formüllerine göre bebek hakkındaki yaklaşık değerleri verir.

Bebeklerin boyu ise anne karnında 20. haftaya kadar boyun ve popo arasındaki mesafe baz alınarak değerlendiriliyor. Bu süreçte ölçümlere bebeklerin bacak boyu dahil edilmiyor. 20. hafta sonrasında boy ölçüsüne bebeğin bacak boyu da dahil edilerek baştan ayak topuğuna kadar olan mesafe ultrasonun özel formülleri sayesinde hesaplanıyor. Bu nedenle bebeğin anne karnındaki en doğru boy ve kilo ölçümünün yapılabilmesi için alanında uzman doktorlardan yardım almak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2020-01-31 21:31:46