Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

Hamilelikte Bebek Kilosu Kaç Olmalıdır?

Hamilelikte Bebek Kilosu Kaç Olmalıdır?

Hamilelikte Bebek Kilosu Kaç Olmalıdır? Gebelik süresince, bebeğin sağlıklı gelişim gösterdiğini anlayabilmek için boy ve kilo değerleri göz önünde bulundurulur. Bebeklerin anne karnındaki oluşum serüveni averaj olarak 1 gram şeklinde bir ağırlığa karşılık ederken, bebek kilosu 1 ay sonunda 5 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Bebeğin kilosu ve boyu, bebeğin sağlık durumu hakkında informasyon verdiği için her […]

Hamilelikte Bebek Kilosu Kaç Olmalıdır?

Gebelik süresince, bebeğin sağlıklı gelişim gösterdiğini anlayabilmek için boy ve kilo değerleri göz önünde bulundurulur. Bebeklerin anne karnındaki oluşum serüveni averaj olarak 1 gram şeklinde bir ağırlığa karşılık ederken, bebek kilosu 1 ay sonunda 5 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Bebeğin kilosu ve boyu, bebeğin sağlık durumu hakkında informasyon verdiği için her anne talibi için oldukça önemlidir. Bebeklerin hafta hafta gelişimi ve bu gelişmenin aylara nazaran düzgüsel olup olmadığı tertipli olarak denetim edilmelidir.

 

Bebeğin Boy ve Kilosunun Belirlenmesi

Bebeklerin sağlıklı olup olmadığının anlaşılabilmesi için haftalara nazaran belirlenmiş belli bir boy ve ağırlık grafiği bulunur. Toplumda her ne kadar bebeğin kilosunun fazla olmasının sağlıklı olduğuyla ilişkili olduğu zannedilse de, bu kati bir informasyon değildir. Bu sebeple gebeliğin ilgili aralığında bebeğin kilosunun normalin üstünde olması doğum yöntemini tesirinde bırakır. Grafiğin üstünde kiloya haiz bebeklerin düzgüsel doğumla dünyaya gelmelerinin zor olduğu ve sezaryenle doğum yapılması gerektiği bilinir. Doğum yönteminin belirlenebilmesi için bebeğin boy ve kilo ağırlığının kaç olduğu bilinmelidir. Bebek kilosunun, belirlenen aralığın altında olması da erken doğuma sebep olabildiği şeklinde bebeğin gelişimiyle ilgili bir sorun olabileceğine de işaret eder. Gerek doğum öncesinde gerekse doğum sonrasında, bebeğe dair ortaya çıkabilecek durumlarda lüzumlu önlemlerin alınabilmesi için bebeğin kilo ölçümünün bilinmesi büyük önem taşır.

 

Hamilelik süresince bebeğin kilo ve boy bilgisi ultrasonografiyle tespit edilir. Tespit edilen boy ve kilo bilgisi bebeğin anne karnındaki durumuna nazaran belirlenen averaj değerlerdir. Bu sebeple ultrasonda bebeğin boy ve kilo bilgisinin kesinliğini etkileyen belli etkenler bulunur. Bebeğin anne karnında cenin pozisyonunda durması, boy ve kilo ölçüsünün kati olarak tespit edilmesinin önüne geçer. Bunun yanı sıra; anne karnının içindeki sıvı miktarı, annenin boyu ve kilosu şeklinde daha pek fazlaca unsur bebeğin anne karnındaki boy ve kilo bilgilerini etkilemektedir.

 

Bebeğin Kilosu ve Boyu Iyi mi Hesaplanır?

Her anne adayının en fazlaca merak etmiş olduğu sorulardan birisi de, anne karnında bebeğinin boy ve kilosunu kendilerinin iyi mi hesaplayacakları bilgisidir. Gebelik süresince bebeğin kilo ve boy ölçümü bir tek ultrason vasıtasıyla yapılır. Ultrasonla bebeklerin boy ve kilo bilgileri tespit edilirken belli parametreler kullanılır. Bu parametreler; HC, AC, BPD ve FL şeklinde parametrelerdir. AC bebeğin karın çevresini, HC baş çevresini, FL uyluk kemiğinin uzunluğunu, BPD ise başın iki tarafında yer edinen kemiklerin mesafesini ifade eder. Bu parametreler, ultrason formüllerine nazaran bebek hakkında averaj değerleri verir.

Bebeklerin boyu ise anne karnında 20. haftaya kadar boyun ve popo arasındaki mesafe baz alınarak değerlendiriliyor. Bu süreçte ölçümlere bebeklerin bacak boyu dahil edilmiyor. 20. hafta sonrasında boy ölçüsüne bebeğin bacak boyu da dahil edilerek baştan ayak topuğuna kadar olan mesafe ultrasonun hususi formülleri yardımıyla hesaplanıyor. Bu yüzden bebeğin anne karnındaki en doğru boy ve kilo ölçümünün yapılabilmesi için alanında uzman doktorlardan yardım almak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM