Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

 • DOLAR
  6,6428
  %0,42
 • EURO
  7,2926
  %-0,02
 • ALTIN
  341,52
  %1,81
 • BIST
  8,2040
  %-0,13
İki Yaş Sendromu Nedir Nasıl Olur?

İki Yaş Sendromu Nedir Nasıl Olur?

Ebeveynleri korkulu rüyası iki yaş sendromudur. Bu dönemde çocuklar gergin ve huzursuzdurlar. Bu durum anne babaların da çok fazla kafasını karıştırır ve ne yapacaklarını bilemezler. İki yaş sendromu çocuk 1,5 yaşına geldiği zaman başlar ve yaklaşık 3.5 yaşına kadar devam eder ve hem çocuk hem de ebeveynler için oldukça zorlu bir süreçtir. Çocuk gelişiminin önemli bir parçası olan iki yaş sendromunda çocuklar bebeklikten çıkıp çocukluk dönemine girdiklerinin farkında olurlar ve kendilerinin de bir birey olduğunu kanıtlamaya çalışırlar. İki yaşına gelen çocuğunuzla bir nevi ergenlik dönemi yaşarsınız diyebiliriz.

 

Bu dönemde çocuk istediklerini dile getirmek için genelde ağlamayı seçer. Bu ağlama krizleri çoğunlukla ağlama değil de daha çok çığlık atma şeklindedir. Her şeye sık sık itiraz eder. İstediği yapılmadığında ayaklarını yere vurma veya kendini yere atma gibi davranışlar sergiler. Tek başına dışarı çıkmak isteyebilir. Öğle uykusu uyumak ve yemek yemek istemeyebilir. Öfke krizlerine girebilir ve bu anlarda anne veya babasına vurmaya çalışabilir aynı zamanda eşyalara zarar verebilir.

İKİ YAŞ SENDROMUYLA NASIL BAŞ EDERİZ?

 

İki yaş sendromu bir problem değildir. Öncelikle ebeveynler bu zamanların kalıcı olmadığını bilmeli ve ona göre davranmalıdır. Her şeyden önce sabırlı olmalısınız. Çocuğunuz öfke krizlerine girdiğinde ona sakin yaklaşmalı ve bağırıp çağırmamalısınız. Aksi halde bu durum onu daha da kızdıracaktır. Eğer bir şeye öfkelenmiş ve ağlıyorsa dikkatini farklı şeylerle dağıtmayı deneyin büyük çoğunlukla işe yarar.

 

Çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim kurmaya çalışın. Onunla konuşurken eğilerek göz teması kurun. Sizinle iletişim kurmaya çalışıyorsa onu dinleyin. Beraber vakit geçirin, oyunlar oynayın kısaca çocuğunuzla beraber gülüp eğlenin. Bu ona iyi gelecek ve sakinleştirecektir. Kendini keşfetmesi ve tanıması için kendi kendine giyinme veya yemeğini tek başına yemesi gibi fırsatlar verin. Bu dönemin geçici olduğunu aklınızdan hiç çıkarmayın. Eğer yeterince sabırlı olursanız çocuğunuzla beraber bu dönemin üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2020-01-31 21:31:46
error: Content is protected !!