Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

 • DOLAR
  7,6432
 • EURO
  8,9020
 • ALTIN
  456,07
 • BIST
  1,1643
IMSI nedir, kimlere uygulanır?

IMSI nedir, kimlere uygulanır?

Bebek sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerin dahil olduğu tüm infertilite vakalarından yaklaşık %40’ı erkeklerle ilgili sorunlarla ilişkilidir. Erkek kısırlığına neden olan problemler arasında en yaygın olan etken ise sperm kalitesinin veya sayısının düşük olmasıdır. IMSI sürekli olarak artan kısırlık vakalarını çözüme ulaştırabilmek için geliştirilmiş olan yöntemlerdendir. Doğurganlık uzmanları, gebe kalma oranlarını arttırmak amacıyla mikroenjeksiyon ile birlikte IMSI tekniğini uygulamaktadır.

IMSI nedir IMSI nedir, kimlere uygulanır?

IMSI nedir?

IMSI (intrasitoplazmik morfolojik olarak seçilen sperm enjeksiyonu), tüp bebek tedavisinde kullanılabilen bir laboratuvar tekniğidir. Bu işlemle birlikte, yüksek kaliteli spermlerin döllenme amacıyla yumurtanın içine enjekte edilmesi sağlanır.

2001 yılında tıp dünyasına kazandırılan IMSI, mikroenjeksiyon tekniğinin geliştirilmiş bir versiyonudur. Mikroenjeksiyona oranla daha yüksek güçlü bir mikroskop yardımıyla, klasik bir tüp bebek protokolünde kullanılmak üzere en iyi sperm hücreleri seçilir.

BKZ: IMSI Nedir, Kimlere Uygulanabilir?

IMSI neden yapılır?

Sağlıklı bir hamilelik elde etmek, büyük ölçüde embriyonun kalitesine bağlıdır. Embriyo kalitesi ise hem yumurta hem de sperm kalitesinin bir ürünüdür. Spermde anormallikler varsa buna rağmen embriyo oluşabilir, ancak bu tür embriyoların implantasyon olasılığı düşüktür. İmplante olan embriyonun dahi düşük ve erken doğum gibi komplikasyon ihtimalleri bulunmaktadır.

Sperm anormallikleri, yüksek güçlü bir mikroskop kullanılarak tanımlanabilir. IMSI yöntemiyle spermler 6000 kat büyütülebilir ve böylece embriyologlar spermin başındaki anormallikleri daha doğru tespit edebilir. Anormalliği olmayan spermleri seçerek, kaliteli embriyo oluşturma şansı daha yüksektir. IMSI, bir spermin genetik materyalini içeren çekirdek de dahil olmak üzere spermlerin ayrıntılı olarak incelenmesi gerektiğinde yararlıdır. Bu teknik ile spermlerin yapısı değerlendirilebilir ve anormallik olduğundan şüphelenilen spermler döllenme aşamasına geçmeden ekarte edilir.

IMSI kimlere uygulanır?

IMSI aşağıdaki koşullar altında kullanılabilir:

 • Sperm örneğinde yüksek düzeyde DNA parçalanması gelişmesi,
 • Spermlerin oksidasyon hasarına veya zayıf sperm morfolojisine duyarlı olması,
 • Tekrarlanan düşükler veya düşük yapma geçmişi,
 • Sperm anormalliğinin %90 veya daha fazla olması,
 • Önceki döngülerde yalnızca düşük kaliteli embriyoların oluşması,
 • Birkaç kalite embriyo transferine rağmen tekrarlanan gebelik başarısızlıkları,
 • Erkek partnerin 40 yaş ve üzeri olması,
 • İki başarısız mikroenjeksiyon döngüsü gerçekleşmesi,
 • Artan sperm anöploidi seviyeleri,
 • Düzensiz şekilli spermlerin yüksekliği durumunda IMSI tercih edilir.

IMSI nasıl yapılır?

IMSI, bir sperm örneğini normal boyutunun 6000 katından daha fazla oranda büyütmek için dijital görüntüleme ile zenginleştirilmiş yüksek güçlü bir ışık mikroskobu kullanır. Böylece embriyologların problemleri tespit etmesi ve normal bir mikroskopun göremediği ince yapısal değişiklikleri taraması

sağlanır. Embriyolog, bu imkanlar doğrultusunda en normal şekilli çekirdeklere ve en yüksek hareketliliğe sahip olan spermi seçer.

Prosedür, mikroenjeksiyon ile oldukça benzer şekilde ilerler. Yumurtalıklarda yumurta üretimini teşvik etmek için kadına doğurganlık ilaçları verilir. Bir yumurtalıkta önde gelen folikül 17-22 mm’ye ulaştığında yumurtalar toplanmaya hazırdır. Yumurta toplama prosedürü gerçekleşmeden yaklaşık 36 saat önce insan koryonik gonadotropin (hCG) enjeksiyonu yapılır. HCG enjeksiyonu, yumurtaları olgunlaşmaya teşvik eder.

Kadına işlem öncesinde hafif sedasyon uygulanır. Yumurtalar, foliküllerin yerini tespit etmek ve içindekileri aspire etmek için vajinal ultrason probu kullanılarak toplanır. Alınan foliküller laboratuvar ortamında kültüre yerleştirilir.

IMSI işlemi genellikle ısıtılmış bir mikroskop aşamalı cam insert üzerinde oturan petri kabında gerçekleştirilir. Sağlıklı yumurtanın morfolojik seçimi de mikroskop kullanılarak yapılır. Oosit, bir tutma pipeti ile korunur ve sperm dik bir mikroskop ile analiz edilir. Sağlıklı sperm hücresi, yüksek büyütme oranlarına sahip mikroskop yardımıyla seçilerek döllenme işlemine geçilir.

IMSI ile birlikte mikroenjeksiyon gerekir mi?

IMSI ile sperm başının içindeki kusurlar incelenir; şekil, boyut ve hareketlilik anormallikleri kontrol edilir. Spermin seçimiyle birlikte döllendirme işlemi için mikroenjeksiyon prosedürüyle aynı şekilde enjekte edilir.

Seçilen spermin kuyruğunu kesmek ve felç etmek için bir cam mikropipet kullanılır. Sperm, oositin zardan delinmesiyle oositin iç kısmına yönlendirilir. Daha sonra sperm oosit içine salınır. Yumurta hücresinin polar gövdesi ve zona pellucida gibi hücresel yapıların açıkça tespit edilebilir olması önemlidir. Sperm hücrelerinin şekli ve vakuol sayısı da değerlendirilmelidir.

Spermin, yumurtaya enjekte edilmesinden sonraki gün döllenme belirtileri aranır. Embriyolar, ilk işlemden altıncı güne kadar herhangi bir aşamada transfer edilebilir.

IMSI yönteminin avantajları nelerdir?

Sperm morfolojisi, doğurganlığın belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Doğal döllenme sürecinde de, döllenme ve gebelik oranları ile yakından ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. IMSI yöntemi ile sağlıklı bir gebeliğin meydana gelme oranı %60 oranında arttırılabilmektedir. Ayrıca daha iyi spermler seçildiği için düşük veya erken doğum gibi komplikasyonlarda yüksek oranda azalma görülmektedir.

IMSI, spermatozoa ve oosit arasındaki etkileşimi kolaylaştırarak döllenme oranını arttırır. Spermin azalmış sayısı, motilitesi veya artan morfolojik kusurları gibi seminal anormallikler ekarte edilir.

IMSI prosedürü, özellikle spermlerin çoğunun anormal şekilli olduğu ciddi vakalarda birçok faydaya sahiptir. Bu nedenle sperm kalitesi çok düşük olduğunda veya mikroenjeksiyon başarısızlığı olan tüp bebek vakalarında tercih edilir.

Tüm olumlu etkenlerinin yanı sıra, IMSI tekniğinin bazı dezavantajları ise şöyledir:

 • IMSI zaman alıcıdır. Klasik tüp bebek döngülerine önemli miktarda ekstra zaman eklemektedir.
 • IMSI, yüksek maliyeti nedeniyle pahalıdır ve incelikli aşamaları nedeniyle çoğu tüp bebek kliniğinde uygulanamamaktadır.
 • IMSI tekniğinin mikroenjeksiyon yöntemine oranla çoklu gebeliklere yol açma olasılığı daha yüksektir.

Kaynak: https://ivoxtupbebekmerkezi.com/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2020-01-31 21:31:46