Yeni Kadın❤️💛💙🖤Modası Kadına Dair Herşey

IMSI Nedir, Kimlere Uygulanır? - Yeni Kadın Modası
Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

 • DOLAR
  $2.759,2100
 • EURO
  $0,9874
 • ALTIN
  $37.619,9900
 • BIST
  $183,9600
IMSI nedir, kimlere uygulanır?

IMSI nedir, kimlere uygulanır?

Bebek sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerin dahil olduğu tüm infertilite vakalarından averaj %40’ı erkeklerle ilgili sorunlarla ilişkilidir. Adam kısırlığına neden olan problemler içinde en yaygın olan etken ise sperm kalitesinin yada sayısının düşük olmasıdır. IMSI sürekli olarak artan kısırlık vakalarını çözüme ulaştırabilmek için geliştirilmiş olan yöntemlerdendir. Doğurganlık uzmanları, hamile kalma oranlarını arttırmak amacıyla mikroenjeksiyon ile […]

Bebek sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerin dahil olduğu tüm infertilite vakalarından averaj %40’ı erkeklerle ilgili sorunlarla ilişkilidir. Adam kısırlığına neden olan problemler içinde en yaygın olan etken ise sperm kalitesinin yada sayısının düşük olmasıdır. IMSI sürekli olarak artan kısırlık vakalarını çözüme ulaştırabilmek için geliştirilmiş olan yöntemlerdendir. Doğurganlık uzmanları, hamile kalma oranlarını arttırmak amacıyla mikroenjeksiyon ile birlikte IMSI tekniğini uygulamaktadır.

Imsi Nedir, Kimlere Uygulanır? Imsi Nedir

IMSI nedir?

IMSI (intrasitoplazmik morfolojik olarak seçilen sperm enjeksiyonu), tüp bebek tedavisinde kullanılabilen bir laboratuvar tekniğidir. Bu işlemle birlikte, yüksek kaliteli spermlerin döllenme amacıyla yumurtanın içine enjekte edilmesi sağlanır.

2001 senesinde tıp hayatına kazandırılan IMSI, mikroenjeksiyon tekniğinin geliştirilmiş bir versiyonudur. Mikroenjeksiyona oranla daha yüksek güçlü bir mikroskop yardımıyla, klasik bir tüp bebek protokolünde kullanılmak suretiyle en iyi sperm hücreleri seçilir.

BKZ: IMSI Nedir, Kimlere Uygulanabilir?

IMSI niçin yapılır?

Sağlıklı bir hamilelik elde etmek, büyük seviyede embriyonun kalitesine bağlıdır. Embriyo kalitesi ise hem yumurta hem de sperm kalitesinin bir ürünüdür. Spermde anormallikler var ise buna rağmen embriyo oluşabilir, bir tek bu tür embriyoların implantasyon olasılığı düşüktür. İmplante olan embriyonun dahi düşük ve erken doğum şeklinde komplikasyon ihtimalleri bulunmaktadır.

Sperm anormallikleri, yüksek güçlü bir mikroskop kullanılarak tanımlanabilir. IMSI yöntemiyle spermler 6000 kat büyütülebilir ve böylece embriyologlar spermin başındaki anormallikleri daha doğru tespit edebilir. Anormalliği olmayan spermleri seçerek, kaliteli embriyo oluşturma şansı daha yüksektir. IMSI, bir spermin genetik materyalini içeren çekirdek de dahil olmak suretiyle spermlerin detaylı bir halde incelenmesi gerektiğinde yararlıdır. Bu teknik ile spermlerin yapısı değerlendirilebilir ve anormallik olduğundan şüphelenilen spermler döllenme aşamasına geçmeden ekarte edilir.

IMSI kimlere uygulanır?

IMSI aşağıdaki koşullar altında kullanılabilir:

 • Sperm örneğinde yüksek düzeyde DNA parçalanması gelişmesi,
 • Spermlerin oksidasyon hasarına yada zayıf sperm morfolojisine duyarlı olması,
 • Tekrarlanan düşükler yada düşük yapma geçmişi,
 • Sperm anormalliğinin %90 yada daha fazlaca olması,
 • Önceki döngülerde yalnızca düşük kaliteli embriyoların oluşması,
 • Birkaç kalite embriyo transferine rağmen tekrarlanan gebelik başarısızlıkları,
 • Adam partnerin 40 yaş ve üstü olması,
 • İki başarısız mikroenjeksiyon döngüsü gerçekleşmesi,
 • Artan sperm anöploidi seviyeleri,
 • Düzensiz şekilli spermlerin yüksekliği durumunda IMSI tercih edilir.

IMSI iyi mi yapılır?

IMSI, bir sperm örneğini düzgüsel boyutunun 6000 katından daha fazlaca oranda büyütmek için dijital görüntüleme ile zenginleştirilmiş yüksek güçlü bir ışık mikroskobu kullanır. Böylece embriyologların problemleri tespit etmesi ve düzgüsel bir mikroskopun göremediği ince yapısal değişimleri taraması

sağlanır. Embriyolog, bu imkanlar doğrultusunda en düzgüsel şekilli çekirdeklere ve en yüksek hareketliliğe haiz olan spermi seçer.

Prosedür, mikroenjeksiyon ile oldukça benzer şekilde ilerler. Yumurtalıklarda yumurta üretimini teşvik etmek için hanıma doğurganlık ilaçları verilir. Bir yumurtalıkta önde gelen folikül 17-22 mm’ye ulaştığında yumurtalar toplanmaya hazırdır. Yumurta toplama prosedürü gerçekleşmeden averaj 36 saat ilkin insan koryonik gonadotropin (hCG) enjeksiyonu yapılır. HCG enjeksiyonu, yumurtaları olgunlaşmaya teşvik eder.

Hanıma işlem öncesinde hafifçe sedasyon uygulanır. Yumurtalar, foliküllerin yerini saptamak ve içindekileri aspire etmek için vajinal ultrason probu kullanılarak toplanır. Alınan foliküller laboratuvar ortamında kültüre yerleştirilir.

IMSI işlemi bir çok vakit ısıtılmış bir mikroskop aşamalı cam insert üstünde oturan petri kabında gerçekleştirilir. Sağlıklı yumurtanın morfolojik seçimi de mikroskop kullanılarak yapılır. Oosit, bir tutma pipeti ile korunur ve sperm dik bir mikroskop ile çözümleme edilir. Sağlıklı sperm hücresi, yüksek büyütme oranlarına haiz mikroskop yardımıyla seçilerek döllenme işlemine geçilir.

IMSI ile birlikte mikroenjeksiyon gerekir mi?

IMSI ile sperm başının içindeki kusurlar incelenir; şekil, boyut ve hareketlilik anormallikleri denetim edilir. Spermin seçimiyle birlikte döllendirme işlemi için mikroenjeksiyon prosedürüyle aynı şekilde enjekte edilir.

Seçilen spermin kuyruğunu kesmek ve nüzul etmek için bir cam mikropipet kullanılır. Sperm, oositin zardan delinmesiyle oositin iç kısmına yönlendirilir. Ondan sonrasında sperm oosit içine salınır. Yumurta hücresinin polar gövdesi ve zona pellucida şeklinde hücresel yapıların açıkça tespit edilebilir olması önemlidir. Sperm hücrelerinin şekli ve vakuol sayısı da değerlendirilmelidir.

Spermin, yumurtaya enjekte edilmesinden sonraki gün döllenme emareleri aranır. Embriyolar, ilk işlemden altıncı güne kadar herhangi bir aşamada geçirme edilebilir.

IMSI yönteminin avantajları nedir?

Sperm morfolojisi, doğurganlığın belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Organik döllenme sürecinde de, döllenme ve gebelik oranları ile yakından ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. IMSI yöntemi ile sağlıklı bir gebeliğin meydana gelme oranı %60 oranında arttırılabilmektedir. Ek olarak daha iyi spermler seçildiği için düşük yada erken doğum şeklinde komplikasyonlarda yüksek oranda azalma görülmektedir.

IMSI, spermatozoa ve oosit arasındaki etkileşimi kolaylaştırarak döllenme oranını arttırır. Spermin azalmış sayısı, motilitesi yada artan morfolojik kusurları şeklinde seminal anormallikler ekarte edilir.

IMSI prosedürü, bilhassa spermlerin çoğunun anormal şekilli olduğu ciddi vakalarda birçok faydaya haizdir. Bundan dolayı sperm kalitesi oldukça düşük olduğunda yada mikroenjeksiyon başarısızlığı olan tüp bebek vakalarında tercih edilir.

Tüm pozitif etkenlerinin yanı sıra, IMSI tekniğinin bazı dezavantajları ise şöyledir:

 • IMSI süre alıcıdır. Klasik tüp bebek döngülerine önemli oranda extra süre eklemektedir.
 • IMSI, yüksek maliyeti sebebiyle pahalıdır ve incelikli aşamaları sebebiyle bir fazlaca tüp bebek kliniğinde uygulanamamaktadır.
 • IMSI tekniğinin mikroenjeksiyon yöntemine oranla çoklu gebeliklere yol açma olasılığı daha yüksektir.

Kaynak: https://ivoxtupbebekmerkezi.com/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?