• DOLAR
  $3.862,9700
 • EURO
  $1,1314
 • ALTIN
  $60.690,5000
 • BIST
  $186,9000
Kegel Egzersizi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kegel Egzersizi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kegel Egzersizi Nedir, Nasıl Yapılır? Op. Dr. Ayşe Duman, Kegel Egzersizi hakkında bilgiler verdi; Kegel egzersizi, kadınlarda pelvik taban kaslarının güçlenmesini sağlayan basit, günlük hayatta uygulanabilecek egzersizlerdir. Bu egzersizleri ilk olarak 1049’lı yıllarda Amerikalı jinekolog Arnold H. Kegel tarafından geliştirilmiştir. Bu uygulama ilk olarak kadınlarda idrar kaçması şikayetlerini cerrahi olmayan şekilde tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır. […]

Kegel Egzersizi Nedir, Nasıl Yapılır?

Op. Dr. Ayşe Duman, Kegel Egzersizi hakkında bilgiler verdi;

Kegel egzersizi, kadınlarda pelvik taban kaslarının güçlenmesini sağlayan basit, günlük hayatta uygulanabilecek egzersizlerdir. Bu egzersizleri ilk olarak 1049’lı yıllarda Amerikalı jinekolog Arnold H. Kegel tarafından geliştirilmiştir. Bu uygulama ilk olarak kadınlarda idrar kaçması şikayetlerini cerrahi olmayan şekilde tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde doğum sonrası ve ilerleyen yaşlarda görülen idrar kaçırma sorunlarını ameliyat olmadan gidermede etkili olarak kullanılır.  Aynı zamanda idrar kaçırma şikayeti olan erkeklere de önerilen bir egzersiz türüdür.

Bu egzersiz grubu aynı zamanda pelvik taban egzersizi olarak da isimlendirilir. Kadınlarda ve erkeklerde pelvik taban kasları güçlendikçe idrar kaçırma sorunları da ortadan  kalkar. Bu problem dışında birçok durumda uzmanlar kegel egzersizlerinin yapılmasını öneriyor. Düzenli olarak yapıldığında mesane, ince bağırsak, rahim ve rektum bölgesinde ortaya çıkan kasları da destekler. Bu bölgelerden kaynaklı dışı kaçırma, gaz kaçırma gibi durumların da engellenmesinde  etkisi olan bir uygulamadır. Erkeklerde sertleşme bozuklukları ve prostat gibi rahatsızlıklarda da uzmanlar tarafından verilen bir uygulamadır.

Bkz: Kegel Egzersizi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi nasıl yapılır?

Kegel egzersizi günlük hayatta her zaman yapabileceğiniz basit hareketlerden meydana gelir. Ancak en önemli nokta doğru kası bularak egzersizi uygulamaktır. Bu egzersizleri yapan kadınlarda ve erkeklerde karın, kalça veya uyluk kasları çalıştırılır. Bu durumda yapan kişi egzersizlerden olumlu bir etki göremez.

Kegel uygulamalarını ilk kez deneyecekseniz bunun için kaslarınızı eğitmeniz önerilir. Bunun yanında mesanenizi boşaltım sırasında tuvalette idrar akışını tutmaya çalışarak egzersizlere başlayabilirsiniz. Bu anda idrar akışını keserek belirli bir süre sonra tekrar başlatın. Bu uygulama sırasında kullandığınız kasa dikkat edin. Tuvaletteki bu uygulama idrar yollarında soruna yol açmaması için haftada en fazla bir kez yapılmalıdır.

Günlük hayatta kegel egzersizlerini yaparken uyluk kası ve kalçalarınızla birlikte karnınızı gevşeterek rahatlamanız gerekiyor. İlk dönemlerde uzanarak doğru kası  bulmaya çalışabilirsiniz.  İlk yaparken kaslarınızı üç saniye boyunca kasarak rahatlayın. Bu süreçte içinizde üçe kadar sayarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.  Pelvik bölgenizde belirgin şekilde sıkma ve rahatlama hissetmeniz gerekiyor.  İdrar akışınız yavaşlıyorsa egzersizi doğru yapıyorsunuz demektir. Bu konuda bir uzmandan da yardım alabilirsiniz.

Kegel egzersizi ne sıklıkla yapılır?

Kegel egzersizinde öncelikle doğru kasınızı bularak çalıştırmaya başlamalısınız. Daha sonra anal kanal çevresindeki gaz çıkışına engel olmak için sıktığınız kaslar ile vajinanızdaki kasları sıktıktan sonra kendinize doğru çekin. Pelvik tabanınızdaki kasları sıktığınızda burada kaldırma hissi oluşması gerekiyor. İlk dönemler herkes gibi sizler de bu uygulamada zorlanabilirsiniz.

Pelvik kaslarınızı 8 saniye kadar kasmaya çalışmalısınız. İlk zamanlar bu süre çok daha kısa olabilir. Bunun için ilk olarak en yüksek sürede tutmaya çalışın. Daha sonra zamanla süre daha da artış gösterecektir. Bir defada pelvik kaslarınızı 8-12 kez arası sıkmaya çalışın.  Bu uygulamayı 8 saniyelik 8 tekrarla 3 set boyunca aralarda dinlenerek yapabilirsiniz. Her gün yatar, oturur ve ayakta pozisyonda egzersizlerinizi yapabilirsiniz.

Kegel egzersizlerini günlük hayatınızda her zaman yapabilirsiniz. İş yerinizde dahi boş vakit bulduğunuzda konforlu bir şekilde egzersizlerinizi yapabilirsiniz. Egzersizleri doktor tarafından belirtilen süre boyunca kesinlikle yapmaya özen göstermelisiniz.

Kegel egzersizleri yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Kegel egzersizleri çok basit gibi görünmesine karşın tam yarar görebilmek için titiz ve doğru şekilde yapılmalıdır. Öncelikle egzersiz sırasında nefes almaya devam etmelisiniz. Çünkü bu süre içinde normal nefes akışınızı devam ettirmeniz sizi rahatlatacaktır.

Kegel egzersizleri sırasında  pelvik kaslarınızı bir tek sıkarak kaldırmaya çalışın. Farklı bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Aynı zamanda yapılan en büyük yanlışlardan biri egzersiz sırasında kalçaların sıkılmasıdır. Uygulama boyunca kalçalarınızı sıkmadan hareket edin. Aynı zamanda uyluklarınızın da rahat olmasına dikkat edin.

Pelvik taban  egzersizlerinde çok sayıda egzersiz yapmaya odaklanmayın. Önemli olan yaptığınız bir egzersiz performansının kalitesi olacaktır. Doğru kası doğru şekilde sıkarsanız bu etkinliğin faydasını görebilirsiniz. Her zaman kasların gelişmesi için kaliteli bir performans ortaya koymak gerekiyor. Az sayıda tam yapılan bir kegel egzersizi çok sayıda yapılan yarım sıkma işleminden  daha çok fayda sağlayacaktır. Kegel egzersizlerinde doğru hareketi yapabilmek için mutlaka yardım almanız gerekiyor. Bu sayede çok daha başarılı sonuçlarını görebilirsiniz.

Kegel egzersizi neden yapılır?

Pelvik kaslar vücudumuzdaki tüm kaslar gibi ne kadar fazla çalışırsa o kadar gelişir ve güçlenir. Kadınlarda her yaşta pelvik kasların güçlü olması gerekiyor. Pelvik taban kasları aktif olmazsa, doğum ve hamilelik dönemi, kabızlık, kilo sorunları, ağır kaldırma, kronik ve uzun süreli öksürük şikayetleri ve ileri yaş pelvik taban kaslarının zayıflamasına yol açar.

Kadınlarda öksürme ve hapşırma sırasında idrar kaçırma problemi yaşanabilir. Bu sorunlar karşısında uzmanlar Kegel egzersizleri ile pelvik kasların eğitilmesini isteyebilir. Bunun aynında gebelik dönemi içinde de bu kaslarda bol çalışmalar olur.  Aynı zamanda bebek doğmadan evvel bu kasların güçlü olması anne adayının doğum sonrası kendini toparlamasını sağlar. Doğumdan sonra bölgeyi güçlendirmek adına hemen egzersizlere başlanabilir.

Kadınlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak pelvik bağ dokuları zayıflamaya başlar. Menopoz sonrası hormon değişimlerine bağlı mesane kontrolü zayıflayabilir. Bu yüzden de kegel egzersizi sayesinde  ilerleyen yaşlarda da pelvik kasların güçlü olması adına uzmanlar tarafından önerilen bir uygulamadır.

 

Kaynak: https://www.ayseduman.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Güne etkileyici rüyalarla başlayabilirsiniz. Ruhsal ve bedensel şifalanmaya dair konular gündeminizde olabilir. Sağlıkla ilgili hassasiyetler sebebiyle hastane ziyaretleri yapabilir, ilaç tedavisi alabilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde kısa veya uzun vadeli planlar yapabilirsiniz. Finansal konularda seçimler ve kararlar, yeni satın alımlar ve para çıkışları olabilir. Günün ilerleyen saatlerinde iş ilişkileri ön planda olacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısında iş hayatı ve kariyerinize dair konularda bir seçim içinde olabilir, kendinize yeni bir yön belirleyebilirsiniz. İlerleyen saatlerle kadınlarla ilişkiler ön planda olacaktır. İlişkilerde keyifli enerjiler hakim olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısında sezgileriniz ve hislerinizle bir yol belirleyebilir ve seçimler yapabilirsiniz. Yanıltma, kandırılma gibi durumlara karşı bugün daha dikkatli olmalısınız. Gün içinde karmanızın yansımalarını görebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde finansal konular, harcamalar ve yatırımlara dair gündemler ön planda olabilir. Gizli, saklı durumlara sezebilir ve anlayabilirsiniz. İlişkilerde kriz yaratabilecek durumlara dikkat etmelisiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısından itibaren iş ve özel hayatınızdaki ilişkilerinizde fikir alışverişleri, kararlar, davetler ve organizasyonlar gündeme gelebilir. Davalarla ilgili konularda gündem ve ilerleyiş farklılaşabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde kalabalık davetlere katılabilir veya organizasyonlara dahil olabilirsiniz. Sağlık ve estetikle ilgili gündemlerle ilgilenebilirsiniz. Keyfi hareket etme isteğiniz artabileceği gibi tembellikler de olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde aşk ilişkileri ve çocuklarla ilgili gündemler ön planda olacaktır. Sevdiklerinizle duygusal destekler ve paylaşımlar içinde olabilirsiniz. İş hayatınıza dair konular yetenekleriniz doğrultusunda ilerleyebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısında planlarınızda değişiklikler olabilir. Arkadaşlarınızla bir araya gelebilir, keyifli sohbetler gerçekleştirebilirsiniz. Eski bir dost veya geçmiş bir ilişki gündeme gelebilir, karşılaşmalar yaşanabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Günün erken saatlerinde ilişkilerinizden yana kadersel ve karmik durumlar yaşanabilir. Beklentiler ve duygular dile getirebilir. Yanlış anlama ve anlaşılmalara dikkat etmelisiniz. Sanatsal çalışmalar için destekleyici bir gün.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısında istekleriniz ve beklentileriniz ön planda olabilir. Bazı isteklerinizden vazgeçerken yeni hedefler ve yeni hevesler içinde olabilirsiniz. Harcamalar ve para çıkışları olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içerisinde planlarınız değişebilir, ertelenebilir. Çocuklarınız için daha verici ve fedakar olabileceğiniz gibi çocukların geleceğine dair tasarılar ve planlamalar içinde de olabilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM

verschenkmarkt kusel

Adana escort Ankara escort Bursa escort Antalya escort İzmir escort Mersin escort Samsun escort Eskişehir escort Bodrum escort Denizli escort Kayseri escort Konya escort Kuşadası escort Alanya escort İzmit escort Kocaeli escort Malatya escort Diyarbakır escort dubai escorts escort berlin porno izle seks hikayeleri sex hikayeleri link kısatma