Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

 • DOLAR
  7,6432
 • EURO
  8,9020
 • ALTIN
  456,07
 • BIST
  1,1643
Kozmetik jinekoloji nedir, nasıl yapılır?

Kozmetik jinekoloji nedir, nasıl yapılır?

Birçok kadın, beden görünümünü iyileştirmek için estetik prosedürlerden yararlanmaktadır. Bu prosedürler, vücut görünümünden veya işlevinden memnun olmayan kadınların refahını yüksek düzeyde arttırır. En büyük kazanımı özgüven olan estetik cerrahiler, yaklaşık 10 yıldır vajinal bölgede de uygulanmaktadır. Kozmetik jinekoloji alanında yaşanan tıbbi gelişmeler, özellikle cinsel yaşamı düzenlemek adına kadınlara daha fazla seçenek sunmak için devam etmektedir.

Kozmetik jinekoloji nedir?

Kozmetik jinekoloji, vajinanın fiziksel görünümünde veya işlevinde iyileştirmeler yapmayı amaçlayan prosedürlerin genel adıdır. Çoğu durumda, her iki hedef de aynı anda gerçekleştirilir. Kozmetik jinekoloji; cinsel aktivitelerin zevkini artırabilirken, vücudun daha genç veya daha estetik görünmesi için cinsel organları gençleştirir. Kozmetik ve plastik cerrahi alanında nispeten yeni bir alandır.

Birtakım etkenler nedeniyle vücuttaki tüm cilt elastikiyeti yok olur ve deri sarkmaya başlar. Cildi yumuşak ve kuvvetli tutan kollajen ve elastin proteinleri zayıfladığında yeni hücrelerin üretimi azalır. Bu durum, vajinadaki dokular için de geçerlidir ve bazı kadınlarda sayısız soruna yol açabilir.

Bkz: Kozmetik Jinekoloji

Kozmetik jinekoloji neden yapılır?

Vajina, yaklaşık 10 cm uzunluğunda bir organdır ve pelvis bölgesinde mesanenin arkasında bulunur. Rahmi dışarıya bağlayan, vajinal doğum için doğum kanalı görevi gören geçittir. Vajinanın duvarları, güçlü bir dış katmanından ve zayıf bir iç katmandan oluşur. Dış kaslar kalın ve oldukça elastiktir, ancak zamanla bu kasların esnekliği zayıflamaktadır. Doğal yaşlanma süreci bir ya da daha fazla bebeğin doğumuyla birleştiğinde vajinal duvarlar gevşer. Ayrıca vajinanın kasları, vajinayı mesaneye ve rektuma bağlayan dokularla, pelvisteki diğer yapılarla kaplanmıştır. Sonuç olarak, vajinal duvarlar zayıfladığında, pelvisteki diğer kaslar da zayıflama eğilimine girer. Bu durum, fonksiyonel problemlerin yanı sıra idrar tutamama gibi ciddi rahatsızlıklara da neden olur.

Bir kadının yaşam döngüsündeki doğum, epizyotomi, hormonal değişiklikler, kilo alımı gibi doğal süreçler, vajinal doku kaybına katkıda bulunur. Vajinal gevşeklik, sarkma, kuruluk ve tekrarlayan enfeksiyonlar gibi problemlere yol açabilir. Bu etkenler, kadının yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir ve genellikle normal bir yaşam tarzı sürdürmesini engelleyebilir.

Kadınlar kozmetik jinekoloji operasyonlarını; daha genç görünüm, konfor, sağlık, cinsel zevk ve güven kazanma etkenlerinden dolayı tercih etmektedir.

Kozmetik jinekoloji nasıl yapılır?

Kozmetik jinekoloji, birçok farklı prosedürden oluşur. Kadının istek ve ihtiyaçlarına göre hangi prosedürünün yapılacağına karar verilir.

En sık tercih edilen işlemler şöyledir:

Vajinoplasti: Vajinoplasti ameliyatı, vajinanın duvarlarını sıkılaştırmak, cinsel ve pelvik işlevselliği geliştirmek için tasarlanmıştır. Dokuların gevşemesi ve zayıflaması durumunda vajinoplasti ile sıkılaştırma işlemi yapılabilir. Vajinoplasti; kuruluk, kaşıntı, ilişki sırasında ağrı, büyük vajinal açıklık gibi problemleri azaltacaktır. Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Vajinanın arkasından aşırı mukozal derinin bir kısmı çıkarılmak üzere işaretlenir. Cildin altındaki kaslar güçlü dikişlerle onarılır. Bu onarım tamamlandıktan sonra mukozal cilt dikişlerle kapatılır.

Labioplasti: Labioplasti iki farklı türde yapılabilir.

Labia minora adı verilen iç dudakların genişlemesi sorunu, günlük hayatta veya spor aktiviteleri sırasında rahatsızlık vericidir. Görünüm bakımından da zorlayıcı olan bu durum, cinsellik ile ilgili de fizyolojik ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Labioplasti minora, labianın büyüklüğünü ve şeklini düzenlemeye yardımcı olur.

Dış vajinal dudaklar olarak bilinen labia majoranın büyüklüğü ve görünümü, fazla dokuyu gidererek labioplasti majora operasyonu ile değiştirilebilir. Labia majora; genetik yatkınlık, kilo kaybı, yaşlanma veya doğumun yan etkileri nedeniyle büyüyebilir veya sarkık görünebilir. Boyutu küçültmek için labianın her iki tarafından ya da sadece bir asimetriyi düzeltmek için tek taraftan uygulanabilir.

Klitoral dokunun azaltılması: Bu prosedür, klitorisin kenarlarındaki fazla derinin estetik olarak çıkarılması ve klitorisin düzensiz görünmesine neden olacak etkenleri ortadan kaldıracak şekilde tasarlanmıştır. Genetik, östrojen ve testosteron maruziyeti gibi faktörler klitoral alanın görünümünde önemli değişiklikler yapabilir.

Perineoplasti: Vajina ve perine arasındaki bölgeyi düzenlemek için uygulanır.  Bu bölge, epizyotominin yapıldığı ve normal doğum esnasında en sık deformasyona uğrayan kısımdır. Ameliyat esnasında fazla deri ve gevşek cilt dokuları alınır. Alttaki kaslar veya perineal vücut birbirine yaklaştırılır;  perine normal bir görünüme ulaştırılır.

Himenoplasti: Kızlık zarı, dış vajinal açıklığı çevreleyen veya kısmen kaplayan bir zardır. Vulva veya dış cinsel organın bir parçasını oluşturur. Kızlık zarı açıklığının büyüklüğü yaşla birlikte artar. Cinsel ilişki esnasında bu zar yırtılır. Himenoplasti, kızlık zarının yeniden yapılandırıldığı bir işlemdir. Bu prosedür, kızlık zarının deformasyona uğramamış halini geri kazandırır. Genellikle kültürel, dini veya sosyal nedenlerden dolayı gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında mevcut kızlık zarının düzensiz kenarları ve kalan dokular, çözülebilir dikişler kullanılarak birbirine dikilir. Herhangi bir kızlık zarı yoksa ya da geri yüklemek için yeterli cilt dokusu kalmamışsa, yeni bir kızlık zarı oluşturmak için ince vajinal cildin bir kısmı kullanılabilir.

G noktası büyütme: G noktası ön vajinal duvarda, idrar yolunun altında, rahim ağzına uzanan çeşitli yerlerde bulunan kılcal kan damarlarının ve sinir uçlarının buluşma alanıdır. Anatomik olarak gösterilmesi zor olsa da, fizyolojik etkisi cinsel zevk ve orgazm yoğunluğudur. G noktası büyütme işlemi, G noktasını belirleme ve uyarma işlemini daha kolay hale getirmek için kullanılabilir. Oldukça basit bir operasyonla tamamlanan bu kozmetik jinekoloji prosedürün çoğu durumda tekrarlanması gerekir.

 

Kaynak: https://havvaagargun.com/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2020-01-31 21:31:46