Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

 • DOLAR
  7,6432
 • EURO
  8,9020
 • ALTIN
  456,07
 • BIST
  1,1643
Leptin Direnci Nedir?

Leptin Direnci Nedir?

Leptin, vücutta yer alan ana hormonlardan bir tanesi olarak adlandırılmaktadır. Vücudun açlık tokluk hissini denetim altına almasıyla bilinmektedir. Bu hormon yağ dokusu tarafından sağlanabilmektedir. Kiloya bağlı olarak artıp azalan leptin hormonu; vücudun yağ oranıyla beraber kendini göstermektedir.

Leptinler dolaşım sisteminde bulunan kan içerisinde yer almaktadır. Kandaki proteinlerle beraber hareket ederek; enerji dengesini sağlamak amacıyla kendini gösterir. Kan içerisinde bulunan leptin düzeyindeki azalmalar; vücudun yemek yeme gereksinimi duyduğunu işaret etmektedir. Ancak toksin ya da stresli durumlar leptin direncini ortaya koymuş ve devamlı olarak açlık hissine neden olmuştur. Bu durum da kilo almaya davetiye çıkaran bir hareket olarak algılanmaktadır.

Kilo alımıyla leptin direnci aynı oranda yer almaktadır. Yüksek leptin seviyelerine rağmen hala açlık hissiyatı bulunan kişilerde yüksek tansiyon, diyabet, obezite ve felç gibi hastalıkların riskinde artış görülebilmektedir. Bunun yanında metabolizmada yavaşlama ve hareket güçlüğü gibi rahatsızlıklar da kendisini göstermektedir. Leptin direnciyle karşılaşmamak adına sağlıklı bir hayat sürmek gerektiği de belirtilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2020-01-31 21:31:46