Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen mide bulantıları kusma ile birleşerek kişiler için büyük rahatsızlıklar oluşturabilmektedir.  Bir nedene bağlı olmadan psikolojik olarak da mide bulantıları görülebilir. Bu gibi durumları gidermek için nefes alıp verme, tuzlu gıdalar tüketme, dışarı çıkıp temiz nefes alma gibi yöntemler uygulanabilir. Hafif nedenler ile oluşabileceği gibi ciddi […]

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen mide bulantıları kusma ile birleşerek kişiler için büyük rahatsızlıklar oluşturabilmektedir.  Bir nedene bağlı olmadan psikolojik olarak da mide bulantıları görülebilir. Bu gibi durumları gidermek için nefes alıp verme, tuzlu gıdalar tüketme, dışarı çıkıp temiz nefes alma gibi yöntemler uygulanabilir.

Hafif nedenler ile oluşabileceği gibi ciddi nedenlerden kaynaklı mide bulantıları da görülebilmektedir. Beyin tümörü, bazı gıdaların neden olduğu zehirlenmeler, vertigo, bağırsaklarda oluşan ilthaplar, reflü, ülser, gastrit gibi pek çok hastalık mide bulantılarının temelini oluşturur.

Özellikle hamileliğin ilk zamanlarda kadınlar çok sık olarak mide bulantıları ile karşılaşmaktadırlar. Bu bulantıların nedeni genelde fizyolojiktir.  Şiddetli migren ağrıları yaşayan bireylerde de mide bulantıları oluşabilir. Birçok bağırsak ve mide hastalıklarının da bulantı üzerinde etkileri büyüktür. Bu hastalıklardan bazıları hepatit, midenin gergin olması, pankreaslarda oluşan hastalıklar, mide fıtıkları, midenin tahrişi, böbrekler ve safra kesisi hastalıkları, kabızlık, hazımsızlık gibi durumlardır. Mide bulantısına ne iyi gelir?

Stres ve sıkıntılar sonucunda mide bulantılarına ve mide rahatsızlıklarına çok sık rastlanır. Vücut stres karşısında aşırı adrenalin salgılar ve buna bağlı olarak da mide bulantıları meydana gelir. Bunun dışında kişilerde bulunan ruhsal hastalıklar da mide bulantısı yaşanma ihtimali yüksektir.

  • Zencefil özelikle mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesinde oldukça faydalı sonuçlar gösteren bitkilerin arasındadır. Yapılan araştırmalar sonrasında çoğu ilaçtan bile daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Mide kaslarını gevşetmesinin yanında mide asit dengesini de düzenlemektedir. Midenin temizlenmesini sağlayarak rahatsızlık veren maddelerin dışarı atılımını kolaylaştırır. Mide bulantınız oluştuğu zaman taze zencefili çiğ olarak yiyebilirsiniz. Bunun yanında bir su bardağı sıcak su içerisinde demleyerek de içebilirsiniz.
  • Rezene mide bulantıları tedavisinde eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş yöntemlerden birisidir. Midenin rahatlamasını sağlayan bu bitki aynı anda mideyi gevşetecektir. Günde 1 bardaktan fazla içilmesi çok önerilmemektedir. Bir su bardağı sıcak su içerisine atacağınız bir miktar rezeneyi demledikten sonra süzerek içiniz.
  • Mide bulantısı sırasında bulantınızı bastırmak için elma sirkesine başvurabilirsiniz. Bir su bardağı su içerisine bir yemek kaşığı da elma sirkesi ilave ederek oluşan karışımı içebilirsiniz.
  • Nanenin sakinleştiri etkileri mide bulantıları üzerinde de oldukça etkili olmaktadır. Bulantı sırasında oluşabilecek kusma reflekslerinin önüne geçmektedir. Bir su bardağı sıcak su içerisine atacağınız birkaç nane yaprağını demleyerek içebilirsiniz. Aynı zamanda çiğ olarak da yiyebilirsiniz. Hazırladığınız nane çayının içerisine limon sıkarsanız etkisini daha hızlı göreceksiniz.
  • Mide bulantılarında çok bilinmeyen yöntemlerden birisi de turşu suyu tüketimidir. İçerdiği probiyotikler nedeni ile sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesini ve rahatlamasını sağlar. Bir bardak su içerisine ekleyeceğiniz bir çay kaşığı turşu suyunu içtiğiniz zaman bulantının kısa sürede geçtiğini görebilirsiniz.
  • Antibakteriyel özellik taşıyan soğan mide rahatsızlıklarının giderilmesini sağlamaktadır. Soğanı mide bulantılarınızı gidermek için kullanacaksanız zencefil ile karıştırarak içebilirsiniz. Bir miktar soğanın suyunu sıktıktan sonra biraz da içerisine rendelenmiş zencefil ekleyin ve için. Tadı sizi rahasız edebilir fakat bulantılarınıza iyi gelecektir.
  • Mide mukozasının artırılmasında faydalı bir meyve olan muz midenizi koruyarak bulantılarınızı giderecek lezzetli çözümlerden birisidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2020-01-31 21:31:46