Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

Moda Akımlarını Kimler Belirler?

Moda Akımlarını Kimler Belirler?

Moda Akımlarını Kimler Belirler? Piyasadaki meşhur olmuş, birçok kitle tarafından takip edilen ve beğenilen sektörlerin öncülerini bilinmektedir. Tüm bu bilinenlerin dışında hem tüm dünyayı etkisi altına almış, yıllar arasındaki geçişlerde hızlı bir şekilde değişkenlik gösteren hem de giyinme kültürüne damgasını vuran moda sektörünün, öncüsü kimdir? sorusuna hala tam bir yanıt bulmak mümkün değildir. Çok şaşırtıcı bir durum […]

Moda Akımlarını Kimler Belirler?

Piyasadaki meşhur olmuş, birçok kitle tarafından takip edilen ve beğenilen sektörlerin öncülerini bilinmektedir. Tüm bu bilinenlerin dışında hem tüm dünyayı etkisi altına almış, yıllar arasındaki geçişlerde hızlı bir şekilde değişkenlik gösteren hem de giyinme kültürüne damgasını vuran moda sektörünün, öncüsü kimdir? sorusuna hala tam bir yanıt bulmak mümkün değildir.

Çok şaşırtıcı bir durum gibi görünen bu karmaşayı biraz derinlemesine araştırıp, göz önünde olan modayı etkileyen hatta zaman zaman da yön veren unsurlar masaya yatırıldığında, ufakta olsa bir yanıta ulaşılabilir.

Trend Moda Akımları

Moda denildiğinde herkesin ilk aklına gelen yazılı ve görsel basından tanınan, hayran kitlesi ülke sınırlarını aşmış, idol alınan ünlü simaların giyim kuşam tercihleridir.

Büyük bir çoğunluğun beğenerek izlediği ve taklit ettiği ünlüleri giydiren modacıların ya da moda evlerinin bağlı bulundukları organizasyon şirketlerinin ortak özellikleri o yılın modasına öncülük eder.

Moda Organizasyonları

Büyük organizasyon şirketleri renk, model ve hangi tarzın seneye damga vuracağını 2 yıl öncesinden kararlaştırmaktadır.

 

Modayı belirlerken öncelikle kumaş seçimi yapılır ve kumaş türlerini oluşturan ürünlerin piyasa araştırması yapılır ve önde gelenler ile masaya oturularak anlaşma sağlanır. Sonraki aşamada renk seçimidir, Uluslararası Renk Komisyonu bu konudaki en belirleyici kurumdur.

 

Moda organizasyonlarına bağlı çalışan yetkili toplum mühendisleri, dünya üzerinde gelişen olayları analiz ederek bir rapor sunar ve yaşanan olayların insanları etkileyişini, renklerin bu konudaki bilinen yansımalarını baz alarak yılın moda renginin oluşmasını sağlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2020-01-31 21:31:46