Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

Modelistlik Kursu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Modelistlik Kursu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Modelistlik Kursu Modelistlik mesleği, stilistler tarafından tasarlanan kıyafetlerin kalıplarını çıkarmak ve seri üretimini yapmaktan sorumlu olan meslek grubudur. Tekstil sektöründe son zamanlarda oldukça revaçta olan bu meslek grubunun eğitimi çeşitli modelistlik kursu tarafından sağlanmaktadır. Tekstil Sektöründe Çalışarak Modelistliğe Yükselebilir Miyim? Tekstil sektörü içerisinde çalışarak yükselme şansınız vardır. Bu alanda çalışanların zamanla edindiği tecrübeler iş hayatında […]

Modelistlik Kursu

Modelistlik mesleği, stilistler tarafından tasarlanan kıyafetlerin kalıplarını çıkarmak ve seri üretimini yapmaktan sorumlu olan meslek grubudur. Tekstil sektöründe son zamanlarda oldukça revaçta olan bu meslek grubunun eğitimi çeşitli modelistlik kursu tarafından sağlanmaktadır.

Tekstil Sektöründe Çalışarak Modelistliğe Yükselebilir Miyim?

Tekstil sektörü içerisinde çalışarak yükselme şansınız vardır. Bu alanda çalışanların zamanla edindiği tecrübeler iş hayatında da yükselişe geçmelerine yardımcı olmaktadır. Tekstil sektörü içerisinde edindiğiniz bilgiler ile farklı statülerde iş edinme şansınız vardır.

Modelistlik mesleği için ise durum daha farklıdır. Modelist olmak istiyorsanız:

  • Kıyafet kalıbı
  • Araç gerek kullanımı
  • Farklı tasarımlarda kıyafet kalıpları
  • Kumaş kalıpları
  • Seri üretim bilgileri

Gibi konularda eğitim almanız gerekir. Modelistlik mesleği teknik eğitime dayalı bir meslektir. Bu nedenle bir modelistlik kursu almanız gerekir. Modelistlik kurslarında gerekli teknik eğitimler alabilirsiniz.

Modelistlik Kursundan Diploma Alınır Mı?

Modelist olmak için çeşitli teknik eğitimler almanız gerekir. Bu eğitimler modelistlik kursu sayesinde alabileceğiniz eğitimlerdir. Herhangi bir modelistlik kursu eğitimi almadan modelist olamazsınız.

Modelist olmak için gittiğiniz kursların eğitimleri aynı olsa da kurs sonrasında alacağınız belgeler farklı olabilir. Modelistlik kursuna birçok yerde gidebilirsiniz ve büyük markaların kursları olmadığı sürece sadece sertifika alabilirsiniz.  Ancak ünlü markalar ya da bu sektörde kendini kanıtlamış kurslar bir diploma da vermektedir.

Modelist Olmak İçin Sertifika Yeterli Mi?

Modelist olmak istiyorsanız bir modelistlik kursuna katılmanız ve teknik eğitimlerinizi almanız gerekir. Modelistlik mesleği teknik eğitimlere dayalı bir meslektir. Bu neden gittiğiniz kursların hepsinden seri üretim ya da kıyafet tasarımlarının kalıplarını çizme gibi birçok teknik eğitim alırsınız.

Modelistlik kurslarının büyük bir kısmı eğitim tamamlanması ardından sertifika vermektedir. Eğitim almak isteyenler ise sertifikanın yeterli olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak isteyebilir.

Modelist olmak için gittiğiniz kursta eğitiminizi tamamlamış olmanız sonucunda bir sertifika alırsınız. Bu sertifika hem iş bulma konusunda yardımcı olur hem de sertifika almanız halinde modelist olmuş sayılırsınız. Modelistlik mesleğini yapmanız için aldığınız sertifika yeterli olacaktır. Bazı kurslardan diploma da alabilirsiniz. Diploma da mesleğinizi icra etmeniz için geçerli bir belgedir.

İstanbul’ da faaliyet gösteren Yeni Ümit Moda Akademisi sertifikalı modelistlik eğitimi vermektedir.

Modelistler İş Bulabilir Mi?

Modelistlik mesleği tekstil sektörü içerisinde yerini bulan mesleklerden biridir. Tekstil sektörü sürekli kendini yenileyen ve ihtiyaç duyulan bir sektördür. Her sezon yeni tasarımlar çıkması ya da özel markaların kendilerine özel tasarımlar yapması bu sektörü oldukça canlı tutmaktadır. Aynı zamanda markalar arasında bir rekabet de söz konusudur. Bu nedenle tekstil sektörü oldukça hareketli ve canlıdır.

Böyle bir sektör içerisinde kalıp hazırlama ve seri üretim yapma konusunda gerekli eğitimleri almanız halinde iş bulma ihtimaliniz de yüksektir. Tekstil sektörü sürekli kendini yenileyen bir alan olduğundan eleman ihtiyacı da her zaman vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2020-01-31 21:31:46