Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

Omega 3 Nedir, Faydaları Nelerdir?

Omega 3 Nedir, Faydaları Nelerdir?

Omega 3 Nedir, Faydaları Nelerdir? Omega-3 yağları vücudumuzun olmazsa olmazlarından. Vücudumuzun ürettiği ve üretemediği bazı yağlar vardır. İşte burada vücudumuzun üretemediği omega3’ten bahsedeceğiz. Beynimizin %60’ı yağlardan oluşmakta. Ve bu yağların %35’ini bu doymamış uzun zincirli dediğimiz yağ asitlerinden oluşuyor.  Beyin için çok önemli olduğunu buradan anlayabiliriz. Bu yağların vücutta sentezlenmesi mümkün olmadığı için dışardan alınması gerekir. […]

Omega 3 Nedir, Faydaları Nelerdir?

omega 3 Omega 3 Nedir, Faydaları Nelerdir?

Omega-3 yağları vücudumuzun olmazsa olmazlarından. Vücudumuzun ürettiği ve üretemediği bazı yağlar vardır. İşte burada vücudumuzun üretemediği omega3’ten bahsedeceğiz.

Beynimizin %60’ı yağlardan oluşmakta. Ve bu yağların %35’ini bu doymamış uzun zincirli dediğimiz yağ asitlerinden oluşuyor.  Beyin için çok önemli olduğunu buradan anlayabiliriz. Bu yağların vücutta sentezlenmesi mümkün olmadığı için dışardan alınması gerekir.

Balık Yağı = Omega-3 Denilebilir mi?

Balık yağlarında oldukça fazla miktarda bulunduğu için, balık yağı omega-3 ile aynıdır algısı oluşmuştur.  Ancak omega-3 yalnızca balık yağında değil, anne sütünde de bol miktarda omega-3 bulunmaktadır.

Balık yiyerek omega-3 ihtiyacı giderilebilir mi?

Haftada 150’şer gramdan üç kez balık yemek evet omega-3 ihtiyacımızı karşılar. Ancak burada iki önemli nokta var. Birincisi yediğimiz balık derin ve soğuk su balıkları yani omega-3 açısından zengin olmalı, ikincisi ise deniz kirliliği ve ağır metallerin fazla olduğu bölgelerin balığı olmamalı.

Omega-3’ün faydaları nelerdir?

Omega-3 bütün hücrelerin zarlarında mevcuttur ve zarın yapı taşını oluşturur. Dolayısıyla bütün sistemlerin gelişmesi için gereklidir.  Tüm sistemler düzgün çalışırsa bağışıklık sistemimiz de güçlü olur.  Damar sertliğine yol açan yan plakları azaltır. Tromboz denilen pıhtılaşmayı  engelleyen süreçlere yardımcı olarak kalpteki aritmileri engelleyip kalp krizlerinin engellenmesi noktasında faydalı olduğu kanıtlanmış bulgulardandır. Depresyonu ve saldırgan davranışları azalttığına dair çalışmalar var. Çünkü sinir uçlarındaki snapsların iletimine yardımcı oluyor.  Hiperaktiviteli çocuklarda tedavinin bir parçası olarak faydalı olduğu görülmüştür. Alzheimer ve diyabet üzerinde olumlu yönde çalışmalar yapılmaktadır. D vitamini açısından da zengin olan balık yağı, kalsiyum’un kemiklerde emilmesi noktasında yardımcıdır. Dolayısıyla da doğrudan olmasa da dolaylı yoldan boy uzamasına katkı sağlar.

Omega-3 Nasıl Tüketilmelidir?

Öncelikle her konuda olduğu gibi bu konuda da bir doktor tavsiyesi alınmalı ve öncelik doktorunuzun tavsiyesi yönünde olmalıdır. Balık yağı kışın verilir yazın verilmez algısı yanlıştır. Doğru dozajda alındığı takdirde ömür boyu kullanılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2020-01-31 21:31:46