Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

Polikistik Over Sendromu (PCOS, PKOS) Tanısı ve Tedavisi Nedir?

Polikistik Over Sendromu (PCOS, PKOS) Tanısı ve Tedavisi Nedir?

Polikistik Over Sendromu (PCOS, PKOS) Tanısı ve Tedavisi Nedir? Son zamanlarda görülme sıklığı  artan, kadınların %5 inde görülen ,hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir kadın hastalığıdır.Normal bir adet döngüsünde ilk günden itibaren olgunlaşmaya başlayan yumurta ,çeşitli sebeplerle birlikte gelişemez veya gelişimi yarım kalır.Buna bağlı olarak her defasında milimetrelik kistler olarak yumurtalıklarda kendini gösterir.  Sadece yumurtalıkları etkileyen […]

Polikistik Over Sendromu (PCOS, PKOS) Tanısı ve Tedavisi Nedir?

Son zamanlarda görülme sıklığı  artan, kadınların %5 inde görülen ,hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir kadın hastalığıdır.Normal bir adet döngüsünde ilk günden itibaren olgunlaşmaya başlayan yumurta ,çeşitli sebeplerle birlikte gelişemez veya gelişimi yarım kalır.Buna bağlı olarak her defasında milimetrelik kistler olarak yumurtalıklarda kendini gösterir.  Sadece yumurtalıkları etkileyen bir hastalık olmamakla birlikte ilerlediği takdirde gebe kalamama veya zor gebe kalma,tüylenme,kiloda artış,saç dökülmesi (erkek tipi  kellik),sivilcelenme gibi başlıca sorunları beraberinde getirir.

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Belirtileri Nelerdir?

İlk zamanlarda belirti vermeyen bu hastalık,zaman ilerledikçe belli başlı belirtilerle kendini göstermeye başlar. Belirtiler kişiden kişiye değişse de genel olarak şu şekildedir; adet düzensizliği veya adet görememe,tüylenme,kilo alma,bebek sahibi olamama,yüzde veya vücutta sivilcelenme,seste kalınlaşma ve saç dökülmesi gibi belirtilerdir. Bu belirtilerin en yaygın olanı adet düzensizliğidir. Özellikle yaşları 12-19 arasındaki genç kızlarda ilk adetten sonra kendini sivilcelenme ve aşırı kıllanma gibi belirtilerle gösterebileceği gibi ,daha ileri yaşlarda da gösterebilir.

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Neden Olur?

Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinememekle birlikte  genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir. Ailesinde polikistik over sendromu bulunan kişilerde polikistik over görülme olasılığı diğer insanlara göre oldukça fazladır. Bunun yanı sıra aşırı kilo ile kendini gösteren obezite gibi hastalıklar vücutta insülin direnci ortaya çıkararak hormanların dengesini bozar.Buna bağlı olarak yumurtlayamama gibi sorunlar beraberinde gelir. Kilo aldıkça inülin direnci artar ve insülin direnci arttıkça kilo alımı sürer. Bu durum bir kısır döngü şeklinde devam eder.

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Teşhisi Nasıl Konur?

PKOS tanısı koymak için öncelikle hastanın hikayesi dinlenir, belirtilerin bir veya birkaçının görülmesi durumunda rahim ve yumurtaklıklar ultrasonografiyle detaylı incelenir.Bununla beraber adetin 2. veya 3. gününde yapılan kan testiyle hormon düzeylerine bakılır.Tüm bu test ve kontrollerin ardından hastalığın tanısı konulabilir.

POLİKİSTİK OVER SENDROMU ( PKOS ) TEDAVİSİ

Polikistik over sendromu tedavisi kadın doğum uzmanları tarafından kişinin hastalık derece ve belirtilerine göre belirlenir. İnsülin direnci ve kilo problemini ortadan kaldırmak için bir diyetisyene başvurarak hastanın polikistik over sendromuna uygun bir diyetle ideal kilosuna inerek insülin direnci kontrol altına alınabilir. Adet düzensizliği,tüylenme ve sivilcelenme sorunu için de genellikle doğum kontrol haplarına başvurulur. Gebe kalamama gibi sorunlar için kişiye uygun tedavi yöntemleri uygulanmasıyla beraber yumurtlamayı destekleyici ilaç tedavileri uygulanabilir. Aynı şekilde saç dökülmesi gibi sorunlar için vitamin ve mineral destekleri uygulanır.PKOS hastalarında oluşan en büyük sorun gebe kalamama endişesidir. Pek çok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ve tedavinin bu hastalıkta da önemi büyüktür ve zamanında yapılan teşhis ve tedavilerle bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelinebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2020-01-31 21:31:46