Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

 • DOLAR
  7,6432
 • EURO
  8,9020
 • ALTIN
  456,07
 • BIST
  1,1643
Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. İnsanlar günde yüz tele kadar saç kaybı yaşarlar fakat bu gayet normaldir ve dökülen saçlar geri yerine gelir. Ama bazı nedenlerden dolayı bu döngü bozulduğunda, dökülen saçların yerine gelmemesi durumunda kellik meydana gelebilir.

Saç dökülmesi her bireyde meydana gelebileceği gibi erkeklerde daha yaygın bir şekilde kendini gösterir. Saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden biri kalıtımsaldır. Aileden gelen genlerle yavaş bir şekilde veya birden bire kellik meydana gelebilir. Hamilelik ve doğum gibi hormonal değişiklikler de geçici veya kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra kanser ilaçları veya antidepresan ilaçlarının yan etkisi olarak da yaşanabilir. Bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinde de saç dökülmesi ile karşı karşıya kalınabilir.

SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?

Saç dökülmesini önlemek için dökülmenin en başında gelen nedenlerden olan stresten ve sinirden uzak durmanız gerekir. Düzensiz uyumak ve beslenmek saçlarınızı etkiler. Bu yüzden düzenli uyku ve beslenmeyle de saç dökülmesinin önüne büyük ölçüde geçebilirsiniz. Saçlarınızı sık sık yıkamak ya da uzun süre boyunca yıkamamak saçlarınızın dökülmesine sebep olur. Bu sebeple saçlarınızı düzenli bir şekilde yıkarsanız saçlarınızın dökülmesini önleyebilirsiniz.  Aynı zamanda saç tipinize uymayan şampuanlar kullanmak saçlarınızın dökülmesiyle sonuçlanır. Bu nedenle saç tipinize ve saçlarınızın ihtiyaçlarına göre şampuan seçimi yapmalısınız. Bitkisel içerikli şampuanları tercih ederseniz saç dökülmesini en aza indirebilirsiniz. Sigara içmek de sağlığınızı olumsuz etkilediği gibi saç sağlığınızı da kötü etkiler. Sigarayı bırakarak saç dökülmelerinin önüne geçebilirsiniz. Çok sık saç spreyleri ve saç jöleleri kullanmak saç köklerine zarar vererek dökülmelere yol açtığından bunların kullanımını en aza indirerek saçlarınızı koruyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2020-01-31 21:31:46