Yeni Kadın❤️💛💙🖤Modası Kadına Dair Herşey

Saç Tipleri Ve Özellikleri Nedir ? - Yeni Kadın Modası
Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

 • DOLAR
  $3.310,6600
 • EURO
  $1,3045
 • ALTIN
  $47.697,1000
 • BIST
  $186,0900
Saç Tipleri Ve Özellikleri Nedir ?

Saç Tipleri Ve Özellikleri Nedir ?

Saç Tipleri Ve Özellikleri Nedir ? Saçlar ve saç tipleri adam hem de hanımefendileri yakından ilgilendirir. “ Acaba benim saç tipim ne? ” , “ Saçlarıma iyi mi bakmalıyım? “ benzer halde sorular bir oldukca insanoğlunun kafasını kurcalayan düşüncelerdir. Saç tipleri büyük seviyede genetik faktörlere bağlı olmakla birlikte saçlarımızın kuruması, yağlanması benzer halde tepkileri kimi […]

Saç Tipleri Ve Özellikleri Nedir ?

Saçlar ve saç tipleri adam hem de hanımefendileri yakından ilgilendirir. “ Acaba benim saç tipim ne? ” , “ Saçlarıma iyi mi bakmalıyım? “ benzer halde sorular bir oldukca insanoğlunun kafasını kurcalayan düşüncelerdir. Saç tipleri büyük seviyede genetik faktörlere bağlı olmakla birlikte saçlarımızın kuruması, yağlanması benzer halde tepkileri kimi süre hava değişimi, fazla güneş ışığına maruz kalmak, yağmur benzer halde çevresel faktörler de tesirinde bırakır.

Bunun yanı sıra beslenme şekli ve yaş benzer halde faktörler de saç tipinizin belirlenmesinde mühim rol oynar. Saç tipleri saçın ve saç derisinin ne kadar yağ ürettiğine ve diğeri faktörlere bağlı olarak yağlı saçlar, kuru saçlar, ince telli saçlar, kepekli saçlar ve düzgüsel saçlar olarak sınıflandırılır. Saç tipinizi belirledikten sonrasında ona uygun saç bakım rutinlerini uygulayarak eğer saçlarınızdan şikayetçiyseniz, şikayetlerinizi en aza indirebilirsiniz.

YAĞLI SAÇ VE KURU SAÇ TİPİ VE ÖZELLİKLERİ

Yağlı Saçlar

Yağlı saçlar bir fazlaca süre saç derisine yapışık ve hacimsizdir. Saç derisinin çevresel , genetik yada hamilelik benzer halde hormonal değişimlerden dolayı aşırı yağ üretmesi sonucunda ortaya çıkar. Kullandığınız saç spreyleri vs. saçınızda uzun süre kaldığında da saç derisini uyararak fazla yağ üretimini tetikler.  Saçlarınızın yapısı düz ise ve telleri ince ise de oldukça acil yağlanır. Yağlı saç tipine haiz olan insanoğlu bir fazlaca süre saçlarını her gün yıkamak zorunda bırakılırlar.

Kuru Saçlar

Kuru saç tipinde saçlar oldukça yavaş yağ üretir ve bu da saçların rutubet kaybetmesine ve kurumasına sebep olur. Saç ve saç derisi kuru olduğundan kepeklenmeye ve kırılmalara oldukça müsaittir. Bu saç tipinde saçların parlaklığı yok denecek kadar azdır. Saç uçları ince ve çatallaşmış şekildedir ve kepek problemi olduğundan sık sık kaşınır. Aşırı ısı ve işlem saçların kurumasını arttıracağından saça bayağı fazla fön, maşa, düzleştirici benzer halde yüksek ısı veren aletler kullanılmamalıdır.

NORMAL SAÇ TİPİ VE ÖZELLİKLERİ

Düzgüsel saç tipi neredeyse her insanoğlunun haiz olmak isteyeceği türden bir saç tipidir. Şu sebeple bu saç tipinde saçlar yoğun olur ve kalındır. Düzgüsel bir saçın haiz olması gereksinim duyulan hacme ve neme haiz olduğundan acil kırılmaz ve yıpranmazlar. Biçim vermesi kolaydır ve uygulanan saç şekilleri derhal bozulmaz uzun süre kalıcıdır. Yıkandığı süre düzgüsel ve güzel bir parlaklığa kavuşur ve güzel görünür.

Gene de saçın bu sıhhatli ve düzgüsel görüntüsünü bozmamak adına saça bayağı fazla işlem yapılmamalıdır ki hep sıhhatli olsun ve sağlıkla uzasın. Düzgüsel saç tipinde de her saç tipinde olduğu benzer halde ender de olsa saç kırılmaları meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için saçlarınıza tertipli bakmalı ve kırıklarını tertipli kestirmelisiniz.

İNCE TELLİ SAÇ TİPİ VE ÖZELLİKLERİ

İnce telli saç tipinde saçlarınız hacimsizdir ve aşırı bir halde dökülmüş benzer halde bir görüntü oluşturur. İnce telli saç tipine haiz insanların saçları sönük bir şekle haizdir. İnce telli saç tipinin biçim alması ve bakımı oldukça zor olsa gerek. Dışarıdan ısıya maruz kalıp bayağı fazla şekillendirildiğinde dökülmeye ve yıpranmaya açık hale gelir. Bunun önüne geçmek için kimyasal boyalarla saçlarınızda oldukça sık renk değişikliğine gitmemeli ve saçınızı yıpratmaktan kaçınmalısınız.

Ek olarak ince telli saçlar seyrek olduğundan yağlanmayı derhal belli ederler ve saçlar bayağı fazla yağlanmasa da fazla yağlıymış benzer halde görünür ve saç derinize yapışır. Bundan kurtulmanın en kolay yolu saçlarınızı tertipli yıkamaktır. Saçlarınıza uygun bir saç bakım ürünü seçerek de sönük ve cansız saçlarınıza hacim kazandırabilirsiniz.

SAÇ BAKIMINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Her insan adam yada hanım olması fark etmeden saçlarının oldukça sıhhatli ve bakımlı olmasını ister. Fakat saçlarınıza kafi özeni göstermez ve bakım yapmazsanız maalesef bu pek mümkün olmaz. Saçlarınıza bakım yapmak için evde uygulayacağınız yada çeşitli kozmetik mağazalarından edinebileceğiniz değişik markaların saç bakım yağları yada maskeleri ile saçlarınıza bakım yapmanız mümkün.Fakat bir tek maskelerle ve yağlarla bakım yapmak yetmez. Sıhhatli saçlara haiz olmak için dikkat etmeniz gereksinim duyulan başka şeylerde var. Bunlardan en önemlisi ve ilki kafi ve sıhhatli beslenmektir. Kafi ve sıhhatli beslenerek saçlarınızın gereksinim duyduğu mineralleri ve vitaminleri karşılayabilirsiniz.

 

Saçlarınızı sık sık tararsanız saç derinizdeki kan dolaşımını arttırarak sıhhatli saçlara haiz olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereksinim duyulan bir diğeri nokta ise saçlarınızı yıkadığınız suyun sıcaklığıdır. Fazlaca sıcak su ile saçlarınızı yıkamak saçlarınızı yıpratır fakat ılık su ile yıkarsanız saçlarınız nemini kaybetmeyecek ve kuruyup yıpranmayacaktır. Saçlarınıza evde uygulayacağınız naturel yağlar ve meyvelerle yapılmış saç maskeleri ile de bakım yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?