Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

Saç Tipleri Ve Özellikleri Nelerdir ?

Saç Tipleri Ve Özellikleri Nelerdir ?

Saç Tipleri Ve Özellikleri Nelerdir ? Saçlar ve saç tipleri erkek hem de kadınları yakından ilgilendirir. “ Acaba benim saç tipim ne? ” , “ Saçlarıma nasıl bakmalıyım? “ gibi sorular çoğu insanın kafasını kurcalayan düşüncelerdir. Saç tipleri büyük ölçüde genetik faktörlere bağlı olmakla beraber saçlarımızın kuruması, yağlanması gibi tepkileri zaman zaman hava değişimi, fazla […]

Saç Tipleri Ve Özellikleri Nelerdir ?

Saçlar ve saç tipleri erkek hem de kadınları yakından ilgilendirir. “ Acaba benim saç tipim ne? ” , “ Saçlarıma nasıl bakmalıyım? “ gibi sorular çoğu insanın kafasını kurcalayan düşüncelerdir. Saç tipleri büyük ölçüde genetik faktörlere bağlı olmakla beraber saçlarımızın kuruması, yağlanması gibi tepkileri zaman zaman hava değişimi, fazla güneş ışığına maruz kalmak, yağmur gibi çevresel faktörler de etkiler.

Bunun yanı sıra beslenme şekli ve yaş gibi faktörler de saç tipinizin belirlenmesinde önemli rol oynar. Saç tipleri saçın ve saç derisinin ne kadar yağ ürettiğine ve diğer faktörlere bağlı olarak yağlı saçlar, kuru saçlar, ince telli saçlar, kepekli saçlar ve normal saçlar olarak sınıflandırılır. Saç tipinizi belirledikten sonra ona uygun saç bakım rutinlerini uygulayarak eğer saçlarınızdan şikayetçiyseniz, şikayetlerinizi en aza indirebilirsiniz.

YAĞLI SAÇ VE KURU SAÇ TİPİ VE ÖZELLİKLERİ

Yağlı Saçlar

Yağlı saçlar genellikle saç derisine yapışık ve hacimsizdir. Saç derisinin çevresel , genetik yada hamilelik gibi hormonal değişimlerden dolayı aşırı yağ üretmesi sonucunda ortaya çıkar. Kullandığınız saç spreyleri vs. saçınızda uzun süre kaldığında da saç derisini uyararak fazla yağ üretimini tetikler.  Saçlarınızın yapısı düz ise ve telleri ince ise de çok çabuk yağlanır. Yağlı saç tipine sahip olan insanlar genellikle saçlarını her gün yıkamak zorunda kalırlar.

Kuru Saçlar

Kuru saç tipinde saçlar çok yavaş yağ üretir ve bu da saçların nem kaybetmesine ve kurumasına sebep olur. Saç ve saç derisi kuru olduğundan kepeklenmeye ve kırılmalara çok müsaittir. Bu saç tipinde saçların parlaklığı yok denecek kadar azdır. Saç uçları ince ve çatallaşmış şekildedir ve kepek sorunu olduğu için sık sık kaşınır. Aşırı ısı ve işlem saçların kurumasını arttıracağından saça çok fazla fön, maşa, düzleştirici gibi yüksek ısı veren aletler kullanılmamalıdır.

NORMAL SAÇ TİPİ VE ÖZELLİKLERİ

Normal saç tipi hemen hemen her insanın sahip olmak isteyeceği türden bir saç tipidir. Çünkü bu saç tipinde saçlar yoğun olur ve kalındır. Normal bir saçın sahip olması gereken hacme ve neme sahip olduğundan çabuk kırılmaz ve yıpranmazlar. Şekil vermesi kolaydır ve uygulanan saç şekilleri hemen bozulmaz uzun süre kalıcıdır. Yıkandığı zaman normal ve güzel bir parlaklığa kavuşur ve güzel görünür.

Yine de saçın bu sağlıklı ve normal görüntüsünü bozmamak adına saça çok fazla işlem yapılmamalıdır ki hep sağlıklı olsun ve sağlıkla uzasın. Normal saç tipinde de her saç tipinde olduğu gibi nadir de olsa saç kırılmaları meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için saçlarınıza düzenli bakmalı ve kırıklarını düzenli kestirmelisiniz.

İNCE TELLİ SAÇ TİPİ VE ÖZELLİKLERİ

İnce telli saç tipinde saçlarınız hacimsizdir ve aşırı bir şekilde dökülmüş gibi bir görüntü oluşturur. İnce telli saç tipine sahip insanların saçları sönük bir şekle sahiptir. İnce telli saç tipinin şekil alması ve bakımı çok zordur. Dışarıdan ısıya maruz kalıp çok fazla şekillendirildiğinde dökülmeye ve yıpranmaya açık hale gelir. Bunun önüne geçmek için kimyasal boyalarla saçlarınızda çok sık renk değişikliğine gitmemeli ve saçınızı yıpratmaktan kaçınmalısınız.

Ayrıca ince telli saçlar seyrek olduğundan yağlanmayı hemen belli ederler ve saçlar çok fazla yağlanmasa da fazla yağlıymış gibi görünür ve saç derinize yapışır. Bundan kurtulmanın en kolay yolu saçlarınızı düzenli yıkamaktır. Saçlarınıza uygun bir saç bakım ürünü seçerek de sönük ve cansız saçlarınıza hacim kazandırabilirsiniz.

SAÇ BAKIMINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Her insan erkek veya kadın olması fark etmeden saçlarının çok sağlıklı ve bakımlı olmasını ister. Ama saçlarınıza yeterli özeni göstermez ve bakım yapmazsanız maalesef bu pek mümkün olmaz. Saçlarınıza bakım yapmak için evde uygulayacağınız veya çeşitli kozmetik mağazalarından edinebileceğiniz farklı markaların saç bakım yağları veya maskeleri ile saçlarınıza bakım yapmanız mümkün.Ama sadece maskelerle ve yağlarla bakım yapmak yetmez. Sağlıklı saçlara sahip olmak için dikkat etmeniz gereken başka şeylerde var. Bunlardan en önemlisi ve ilki yeterli ve sağlıklı beslenmektir. Yeterli ve sağlıklı beslenerek saçlarınızın gereksinim duyduğu mineralleri ve vitaminleri karşılayabilirsiniz.

 

Saçlarınızı sık sık tararsanız saç derinizdeki kan dolaşımını arttırarak sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise saçlarınızı yıkadığınız suyun sıcaklığıdır. Çok sıcak su ile saçlarınızı yıkamak saçlarınızı yıpratır fakat ılık su ile yıkarsanız saçlarınız nemini kaybetmeyecek ve kuruyup yıpranmayacaktır. Saçlarınıza evde uygulayacağınız doğal yağlar ve meyvelerle yapılmış saç maskeleri ile de bakım yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2020-01-31 21:31:46