Hoşgeldiniz
Sen daha önce hiç yazılamamış bir şiirin en güzel mısrası gibisin. Öyle gizlenmiş, kendine saklanmış, eşsiz.

 • DOLAR
  7,4539
 • EURO
  8,8289
 • ALTIN
  463,67
 • BIST
  1,1837
Şeker Yerine Tüketilebilecek Alternatif Besinler Nelerdir?

Şeker Yerine Tüketilebilecek Alternatif Besinler Nelerdir?

Şeker Yerine Tüketilebilecek Alternatif Besinler Nelerdir?

Her insan hem sağlıklı hem de lezzetli şeylerle beslenmek ister. Özellikle tatlılar insanların en zayıf noktasıdır. Fakat şekerin zararlı olduğu ve kansere kadar birçok hastalığa neden olduğu da bilinen bir gerçektir. Hal böyle olunca insanların aklına şeker yerine tüketilebilecek sağlıklı besinler gelmektedir. Şekere alternatif olarak tüketilecek besinler arasında bal ilk sıralarda yer alır. Birçok hastalığa faydası olan gerçek bal, şeker yerine çaya katılabilir veya tatlılarda kullanılabilir.

 Ayrıca çörek otu ile karıştırılıp tüketildiğinde soğuk algınlığı belirtilerini ortadan kaldırır, öksürüğü keser ve daha birçok hastalığa iyi gelir. Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi mineraller yönünden zengin olan pekmez de şeker yerine kullanılabilecek olan besinlerdendir. Fakat aşırı tüketilmesi kilo problemine neden olacağından dolayı kararında tüketmekte fayda vardır. Pekmez çayı tatlandırmak için kullanılmasının yanı sıra birçok tatlının yapımında da kullanılarak tatlı ihtiyacınızın giderilmesini sağlar. Kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan tarçın, şeker yerine kullanılabilecek besinlerin en faydalılarındandır.
Özellikle şeker hastası olan kişilerin mutlaka tüketmesi gereken tarçın, yemeklerde, tatlılarda, içeceklerde kullanılabilir. Diyet yapanlar için ise yoğurt ile karıştırılıp ara öğünlerde tüketilebilir. Kuru üzüm en sağlıklı atıştırmalıklardandır ve şeker yerine kullanılabilecek alternatif besinler arasında sayılabilir. Özellikle kansızlık problemi olan kişilere tavsiye edilen kuru üzüm, kalorili olmasının yanı sıra kan şekerini ani olarak çıkartmadığı ve tokluk hissi verdiğinden dolayı tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle çayı şekersiz içemeyen ve şeker kullanmak istemeyenlere önerilebilecek meyan kökünün az bir miktarı bile şeker ihtiyacını karşılamaya yetmektedir.
Meyan kökünü demliğe koyup, çay ile beraber demlediğinizde çayın tatlanmasını sağlar. Bu şekilde şeker kullanmak zorunda kalmazsınız. Kişniş, akçaağaç şurubu şeker yerine tüketilebilecek diğer besinlerdendir. Ayrıca meyve veya meyveli yoğurt da şekerden uzak durmak isteyenlere tavsiye edilebilecek besinler arasında gösterilebilir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2020-01-31 21:31:46
error: Content is protected !!